W dniu 25 lipca 2005r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem, czy w związku z budową budynku mieszkalno-usł... - Interpretacja - pp/443-31/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.09.2005, sygn. pp/443-31/05, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 25 lipca 2005r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem, czy w związku z budową budynku mieszkalno-usługowego, którego tylko część usługowa związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, może odliczyć podatek VAT zawarty w cenach towarów i usług związanych z budową, w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej przeznaczonej na działalność usługową.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że rozpoczął on budowę budynku mieszkalno-usługowego. Łączna powierzchnia budynku wynosi 256,69 m2, natomiast na działalność usługową przeznaczone 77 m2 (30%).

Ponadto działalność usługowa, którą Podatnik wykonuje jest częściowo zwolniona od podatku VAT, dlatego wnioskodawca przy rozliczeniu podatku naliczonego stosuje wskaźnik ustalony zgodnie z art. 90 ust. 2,3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Podatnik uważa, że w odniesieniu do towarów i usług związanych z budową, których przeznaczenia nie można jednoznacznie przyporządkować do części mieszkalnej lub usługowej, można przyjąć, że podatek naliczony stanowi 30% podatku naliczonego ogółem zawartego w fakturach. W odniesieniu do towarów i usług związanych z budową części usługowej można natomiast przyjąć, że podatek naliczony stanowi 100% podatku naliczonego zawartego w fakturach.

Następnie, od tak obliczonego podatku naliczonego podatnik wylicza 45% - zgodnie ze wskaźnikiem ustalonym w oparciu o przepisy art. 90 ust. 2, 3 i 4 ww. ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W sytuacji gdy poniesione wydatki są wspólne dla części mieszkalnej i usługowej (np. wykonywanie wspólnego projektu, fundamenty itp.) racjonalnym i prawidłowym rozwiązaniem jest ustalenie udziału kosztów dla części usługowej w części ogólnej poprzez przeliczenie proporcjonalne tych nakładów do powierzchni zabudowy. Zgodnie z tą zasadą podatek naliczony od tych zakupów wynosi 30% wartości podatku ogółem zawartego w fakturach dokumentujących zakupy tych towarów lub usług.

Ponieważ jednak podatnik wykonuje zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - zgodnie z art. 90 ust 2, 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Obliczony zgodnie z tą zasadą przez podatnika wskaźnik wynosi 45%.

Reasumując w przypadku opisanych powyżej zakupów, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o 45% podatku naliczonego (podatek naliczony to 30% podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakupy, związane z całą inwestycją oraz 100% podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakupy przeznaczone wyłącznie na działalność usługową).

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku.

Urząd Skarbowy w Rawiczu