Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług stanowiących koszty prowadzonego Biura Turystycznego,
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, zgodnie z którym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących koszty prowadzonego Biura Turystycznego w pełnej wysokości jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 22.06.2005r. (data wpływu 27.06.2005r.) podatnik zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Stan faktyczny w sprawie:
Wnioskodawca prowadząc Biuro Turystyczne świadczy usługi turystyki opodatkowane na zasadach ogólnych (usługi pośrednictwa) oraz według specjalnej procedury - marży handlowej. Poza tym podmiot świadczy usługi ubezpieczeniowe, zwolnione od podatku VAT. Wskaźnik sprzedaży zwolnionej do sprzedaży ogółem wynosi poniżej 2%.
Świadcząc powyższe usługi podatnik ponosi związane z nimi koszty, np. opłaty za telefon, gaz, energię, zakup art. biurowych, sprzętu komputerowego, mebli biurowych, materiałów i zdjęć do katalogów rozsyłanych do innych biur turystycznych w celu zapoznania z ofertą świadczonych usług oraz zlecanie wydruku katalogów.
Treść zapytania i stanowisko w sprawie:
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik ma prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących koszty prowadzonej działalności czy też winien wyliczyć wskaźnik sprzedaży opodatkowanej według marży i sprzedaży zwolnionej do sprzedaży ogółem i dokonać korekty podatku naliczonego za rok ubiegły?
Zdaniem podatnika, przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od ww. zakupów "kosztowych", gdyż nie są to towary i usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu.
Jak wynika ze stanu faktycznego podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej od podatku od towarów i usług.
- Sprzedaż opodatkowana to:
- Sprzedaż zwolniona to:
- usługi pośrednictwa turystycznego, w przypadku których podstawą opodatkowania jest prowizja
- usługi turystyczne opodatkowane według szczególnych procedur, w przypadku których podstawą opodatkowania jest marża
- usługi ubezpieczeniowe
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Powyższe oznacza, że podatnik może odliczać tylko podatek naliczony od zakupów, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych natomiast podatek naliczony od zakupów wykorzystywanych do czynności zwolnionych nie podlega odliczeniu.
Jednak w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnych procedur istnieje wyjątek od tej reguły.
Zgodnie bowiem z art. 119 ust. 1 i 2 ustawy podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5.
Przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
Zgodnie z art. 119 ust. 4 ustawy podatnikom, o których mowa w ust. 3, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.
Zatem w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury (marżą) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty, pomimo że towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przysługuje natomiast prawo do odliczania podatku naliczonego od pozostałych wydatków nie nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty a wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Jednocześnie zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem ust. 10.
W przypadku wydatków stanowiących koszty prowadzonej działalności, czyli wykorzystywanych w tym wypadku do wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych, gdzie nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku, który podlega odliczeniu podatnik winien odliczać taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. Ustalając ten procentowy udział, do sprzedaży opodatkowanej należy uwzględnić kwotę marży z tytułu świadczonych usług turystyki.
Z treści art. 90 ust. 10 ustawy wynika, że w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.
W przedmiotowej sprawie procentowy udział sprzedaży zwolnionej do sprzedaży ogółem wynosi poniżej 2% co oznacza, że udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem przekracza 98%.
Zatem mając na uwadze, iż zapytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących koszty prowadzonej działalności a więc nie nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty oraz fakt, że udział sprzedaży opodatkowanej (z uwzględnieniem marży) w sprzedaży ogółem przekracza 98% - stanowisko podatnika, że przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących koszty prowadzonej działalności jest prawidłowe.
Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.