P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PV/443-42/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.07.2005, sygn. PV/443-42/05, Urząd Skarbowy w Świeciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 11 maja 2005 r. złożonym do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przez ... Spółka z o.o., ul. ..., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług bądź podatkiem od czynności cywilnoprawnych partycypacji w kosztach budowy mieszkań

po analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym partycypacja w kosztach budowy mieszkań nie podlega opodatkowaniu VAT oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych u z n a j ę stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13 maja 2005 r. ... Spółka z o.o. wystąpiło do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ... Spółka z o.o, działając na podstawie przepisów ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, w związku z realizowanymi przedsięwzięciami inwestycyjno - budowlanymi może zawierać z różnymi podmiotami umowy w sprawie partycypacji tych podmiotów w kosztach budowy mieszkań.

Dla przedsięwzięć inwestycyjno - budowlanych objętych wnioskami wstępnymi o udzielenie kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, złożonymi przed dniem 1 stycznia 2005 r., w ramach partycypacji w kosztach budowy mieszkań, ... pobiera od osób fizycznych lub prawnych określone w umowach kwoty pieniężne, w zamian za to, że partycypant ma prawo do wskazania pierwszego najemcy. Partycypacja ta jest partycypacją bezzwrotną, która nigdy nie zostanie zwrócona. Natomiast dla wniosków wstępnych złożonych po dniu 1 stycznia 2005 r. od partycypantów będących pracodawcami lub osobami prawnymi Spółka pobiera partycypację bezzwrotną lub partycypację zwrotną, która będzie waloryzowana i zwracana po tym, jak najemca opuści mieszkanie i rozwiązaniu ulegnie umowa najmu. W przypadku partycypantów będących osobami fizycznymi i równocześnie najemcami Spółka pobiera partycypację, która w sytuacji zakończenia najmu i opróżnienia mieszkania podlega obowiązkowemu zwrotowi najemcy.

W każdym z opisanych wyżej przypadków, mieszkania pozostają własnością ..., a wynajmowane są poszczególnym podmiotom na podstawie umów najmu.

W złożonym wniosku ... Spółka z o.o. zwraca się z zapytaniem czy wpłata partycypacji w kosztach budowy mieszkań na wynajem, o której mowa w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, na rzecz ... w każdym z opisanych przypadków podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czy też rodzi jakieś inne zobowiązania z wyłączeniem podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z tym, iż partycypacja bezzwrotna nie jest wymieniona w art. 5 ustawy od podatku od towarów i usług wśród czynności podlegających opodatkowaniu, nie stanowi też przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy lub dotacji, subwencji, czy też innej dopłaty, o których mowa w art. 29 ust. 1, ani też nie jest wymieniona w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy jako czynności wykonywane przez Spółdzielnie mieszkaniowe w zakresie gospodarowania ich zasobami mieszkaniowymi - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto z uwagi na fakt, że partycypacja bezzwrotna nie jest też wymieniona jako przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Również w odniesieniu do partycypacji zwrotnej wnoszonej przez osoby trzecie lub najemców, w związku z tym, że ma ona charakter kaucji, w momencie jej wpłaty nie stanowi przysporzenia podlegającego opodatkowaniu jakimkolwiek podatkiem.

Odnosząc się do przedstawionego przez ... Spółka z o.o. stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, postanowiono jak w sentencji.

Instytucja partycypacji uregulowana została w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Artykuł 29 w/w ustawy stanowi, iż pracodawca, działając w celu uzyskania mieszkań przez swoich pracowników, a także inne osoby mające interes w uzyskaniu mieszkań przez wskazane przez nie osoby trzecie mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tych mieszkań. W myśl art. 29a cyt. ustawy również osoba fizyczna może zawrzeć z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą.

Zgodnie z art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, w tym m.in. wydanie towaru na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione (art. 7 ust. 1 pkt 2), a także ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5).

W wyniku dokonanej wpłaty środków pieniężnych, stanowiącej współfinansowanie budowy mieszkań, będących potem przedmiotem najmu, nie dochodzi do przeniesienia własności mieszkania na rzecz partycypanta ani też na rzecz żadnego innego podmiotu. Wynajmowane mieszkanie pozostaje własnością ..., również przez cały czas trwania umowy najmu, bez względu na to czy kwota partycypacji zostanie zwrócona po rozwiązaniu tej umowy czy nie.

Natomiast przepisy art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT regulujące obowiązek podatkowy w VAT zawierają zapisy dotyczące spółdzielni mieszkaniowych i wpłat z tytułu ustanowienia bądź przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, zatem nie odnoszą się do wskazanej sytuacji.

Partycypacja w kosztach budowy mieszkań nie jest również świadczeniem usługi na rzecz partycypanta w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Partycypant, który na podstawie umowy o współfinansowanie budowy mieszkań uzyskuje prawo wskazania osoby najemcy nie jest konsumentem świadczenia oferowanego przez ..., którym jest usługa najmu. Faktycznie konsumentem tej usługi jest osoba najemcy, a partycypant działa wyłącznie na jego rzecz i w jego interesie. Świadczenie to regulowane jest odrębną umową najmu zawieraną między wynajmującym a najemcą.

Natomiast w przypadku osoby partycypującej w kosztach budowy mieszkania, którego następnie będzie najemcą, wpłaty z tytułu współfinansowania budowy również nie stanowią obrotu dla ... w związku ze świadczeniem usługi najmu. Partycypacja w kosztach stanowi jedynie formę finansowania inwestycji i nie wiąże się z nią świadczenie najmu, gdyż dla tego celu zawierana jest odrębna umowa.

Reasumując, uzyskane od partycypantów wpłaty w zamian za wskazanie najemcy mieszkania wybudowanego przez ... Spółka z o.o., jak również partycypacja przyszłego najemcy w kosztach budowy mieszkania, nie podlegają opodatkowaniu VAT, w myśl ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tylko te czynności cywilnoprawne (umowy), które zamieszczone zostały w zamkniętym katalogu zawartym w powołanej ustawie. Zatem umowa w sprawie partycypacji w kosztach budowy mieszkań, jako nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja, zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Świeciu