Temat interpretacji
D E C Y Z J A
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 09.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 29.04.2005 r. nr PP/443/1b/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest prawidłowa.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dnia 02.01.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 04.01.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 01.02.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 03.02.2005 r.), Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka od dnia 1 listopada 2004 r. rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług korzystając ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zwolnienie utraciło moc z chwilą przekroczenia kwoty określonej w/w przepisie, t. j. w dniu 16 listopada 2004 r. Zgłoszenie
rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług Spółka złożyła w dniu 29 grudnia 2004 r.
Zdaniem Spółki w tak określonym stanie faktycznym przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT otrzymanych przez Spółkę w okresie od dnia 16 listopada 2004 r. do dnia 30 listopada 2004 r. Obniżenie to winno być dokonane w deklaracji za grudzień 2004 r. z uwagi na art. 88 ust. 4 w związku z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 29.04.2005 r. nr PP/443/1b/05 nie podzielił stanowiska Spółki i stwierdził, iż powołany przez Spółkę przepis art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT reguluje termin dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w odniesieniu w okresu, w którym podatnik otrzymał fakturę. Przepis ten nie może jednak stanowić samoistnej podstawy do dokonania odliczeń. Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony za okres w
którym otrzymał fakturę lub za okres następny, pod warunkiem, że nie sprzeciwiają się temu pozostałe zasady regulujące tryb i zasady skorzystania z tego uprawnienia zapisane z Dziale IX ustawy o VAT. W omawianej sprawie prawo to nie przysługuje z uwagi na treść art. 88 ust. 4 w/w ustawy.
Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 09.05.2005 r. podtrzymując swoje wcześniejsze stanowisko. Zdaniem Spółki dokonanie rejestracji dla celów podatku VAT niweczy sankcje podmiotowe określone przepisami ustawy, a obowiązujące podmiot niezarejestrowany. Za takim rozumowaniem przemawia, zdaniem Spółki, wprost redakcja przepisu art. 88 ust. 4 ustawy o VAT.
Ponadto Spółka podniosła, iż wezwanie do uzupełnienia wniosku z dnia 2.01.2005 r. poprzez wyrażenie własnego stanowiska w sprawie było nieuzasadnione. W związku z tym zaszły skutki w postaci związania organu stanowiskiem Spółki.
Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w
Krakowie stwierdza.
Podatnikiem podatku od towarów i usług są z mocy prawa wszystkie podmioty wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT wykonujące czynności wymienione w art. 5 tej ustawy. Niedokonanie przez określony podmiot obowiązku rejestracji podatkowej, o której mowa w art. 96 ustawy, nie pozbawia tego podmiotu przymiotu podatnika podatku od towarów i usług.
Przepis art. 96 ustawy o VAT nie przewiduje sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.
Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z treści art. 88 ust. 4 powołanej ustawy nie wynika, aby zawarte w nim wyłączenie z prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczyło podatników, którzy wprawdzie nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego w momencie
otrzymania faktur za zakupione towary lub usługi, jednakże w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji), w której dokonane zostało obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z w/w faktur, byli zarejestrowani w rejestrze, o którym mowa w art. 96.
W powyżej opisanym stanie faktycznym Spółka w momencie składania rozliczenia za grudzień 2004 r. była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 (w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury), może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Spółka miała zatem prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w okresie od dnia 16 listopada 2004 r. do dnia 30 listopada 2004 r. w rozliczeniu za grudzień 2004 r. złożonym po dniu 28 grudnia 2004 r.
Odnosząc się do zarzutu, iż wezwanie
Spółki przez Naczelnika Urzędu Skarbowego do usunięcia braków wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie było nieuzasadnione Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, iż zarzut ten jest bezzasadny. Wniosek z dnia 2.01.2005 r. zawierał alternatywne stanowisko w sprawie nie precyzując jednoznacznie zdania Spółki na temat prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktur otrzymanych w poszczególnych okresach. Nie można zatem przyjąć, iż wystąpił przypadek, o którym mowa w przepisie art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.