Czy otrzymana FA VAT, dokumentująca wpłatę zaliczki, w miesiącu kwietniu, na poczet zakupu nieruchomości uprawniała do odliczenia podatku VAT w niej... - Interpretacja - ITPP1/443-1428/14/MN

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2015, sygn. ITPP1/443-1428/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy otrzymana FA VAT, dokumentująca wpłatę zaliczki, w miesiącu kwietniu, na poczet zakupu nieruchomości uprawniała do odliczenia podatku VAT w niej zwartego już w miesiącu kwietniu 2014r.? Czy otrzymana FA VAT, wystawiona na Spółkę, stwierdzająca nabycie nieruchomości (podpisanie aktu notarialnego), także dają prawo do odliczenia zawartego w niej podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2014 r. (data wpływu 17 listopada 2014 r.) uzupełnionym w dniu 6 stycznia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 6 stycznia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką dwuosobową, działającą od 2006 r. Wspólnicy Spółki w miesiącu kwietniu 2014 r. wpłacili zaliczkę z konta bankowego należącego do Spółki na poczet zakupu nieruchomości, firma sprzedająca ww. nieruchomość wystawiła, także w miesiącu kwietniu FA VAT (zaliczka), dokumentującą wpłatę powyższej zaliczki. Nieruchomość wykorzystywana ma być wyłącznie w celu prowadzenia działalności przez Spółkę (w późniejszym terminie na ww. nieruchomości będzie prowadzona inwestycja budowa warsztatu wymiany i montażu szyb samochodowych). W treści FA VAT (zaliczka) widnieje pełna nazwa firmy, dane wspólników dokonujących wpłaty oraz wskazano dokładnie nieruchomość, której zaliczka dotyczyła. Z otrzymanej FA VAT dokonano odliczenia zawartego w niej podatku VAT w miesiącu kwietniu 2014 r. W miesiącu wrześniu wspólnicy Spółki cywilnej otrzymali FA VAT dokumentującą zakup nieruchomości (w której zawarto informacje o fakturze zaliczkowej). Został sporządzony akt notarialny, w miesiącu wrześniu, w którym zawarto informację o zakupie nieruchomości przez wspólników spółki na zasadach współwłasności łącznej i kupna jej do majątku wspólnego wspólników Spółki cywilnej. Z otrzymanej FA VAT, dokumentującej zakup, został odliczony podatek w całości za miesiąc wrzesień 2014 r.

W uzupełnieniu wniosku wskazano dodatkowo, że przedmiotem opisanego zakupu była nieruchomość gruntowa niezabudowana, która objęta jest w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę usługową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy otrzymana FA VAT, dokumentująca wpłatę zaliczki, w miesiącu kwietniu, na poczet zakupu nieruchomości uprawniała do odliczenia podatku VAT w niej zwartego już w miesiącu kwietniu 2014r.?

Czy otrzymana FA VAT, wystawiona na Spółkę, stwierdzająca nabycie nieruchomości (podpisanie aktu notarialnego), także dają prawo do odliczenia zawartego w niej podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, odnoszącym się do zagadnienia zawartego w pytaniu nr 1, prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zaliczkowej powstało już w miesiącu kwietniu 2014 r., ponieważ w tym okresie doszło do przekazania części zapłaty za transakcję, która miała zostać sfinalizowana w przyszłym czasie. Została wystawiona faktura zaliczkowa, dokumentująca otrzymanie zaliczki. U sprzedającego powstał obowiązek podatkowy w VAT wraz z wpłatą ww. zaliczki (art. 19a ust 8 ustawy o VAT z zastrzeżeniem 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT), a więc nabywca nabył prawo do odliczenia VAT według terminu zapłaty na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do zagadnienia zawartego w pytaniu nr 2 Wnioskodawca wyraził następujące stanowisko. Zakup nieruchomości został sfinalizowany ze środków należących do spółki, wystawiona została przez sprzedawcę nieruchomości faktura końcowa, dokumentująca zakup (uwzględniająca FA VAT zaliczka) na Spółkę cywilną (ww. faktura posiada pełna nazwę spółki, imiona i nazwiska wspólników s.c. oraz NIP spółki), w akcie notarialnym został zawarty zapis o współwłasności łącznej, w księdze wieczystej dział II własność rodzaj własności współwłasność łączna wspólników spółki cywilnej, wszystkie przesłanki wymienione wyżej pozwalają na odliczenie zawartego w niej VAT w miesiącu wrześniu, zostały zawarte wszystkie wymagania art. 86 ust 1 ustawy o VAT.

Zarówno zapłata zaliczki, jak i zapłata za fakturę końcową miała bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, zakupiona nieruchomość będzie służyła prowadzeniu i rozwojowi ich wspólnej działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Podstawową więc zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest związek towarów i usług, przy nabyciu których podatek został naliczony z czynnościami opodatkowanymi.

Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
    2. (uchylona);
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. (uchylony);
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  6. (uchylony);
  7. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze w części dotyczącej tych czynności.

Uregulowanie zawarte w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, oznacza że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Natomiast w art. 43 ustawy zawarto katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego plany zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W świetle ww. przepisów dostawa nieruchomości gruntowych niezabudowanych, przeznaczonych pod zabudowę nie korzysta ze zwolnienia, zatem będzie opodatkowana, co oznacza, że zapis art. 88 ust. ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie zastosowania. Zatem skoro zakup opisanej nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę będzie związany z opodatkowaną działalnością Spółki w zakresie wymiany i montażu szyb samochodowych, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem tej nieruchomości, o ile nie zachodzą inne wyłączenia, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kwestia terminów, w których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego uregulowana jest w następujący sposób:

W myśl art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Według ust. 10b pkt 1 ww. artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art. 86 ust. 10c ustawy).

Stosownie do ust. 11 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Według ust. 13 ww. artykułu, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Aby zatem rozstrzygnąć, za jaki okres rozliczeniowy Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem opisanej nieruchomości, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć kiedy w odniesieniu do opisanych czynności powstał obowiązek podatkowy.

I tak, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Ponadto, zgodnie z art. 19a ust. 8 ww. ustawy jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Z zastrzeżenia zawartego w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:

  1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
  2. świadczenia usług:

    1. telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
    2. wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
    3. najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
    4. ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
    5. stałej obsługi prawnej i biurowej,
    6. dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
    -z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Powyższy przepis nie dotyczy dostawy nieruchomości, zatem w rozpatrywanej sprawie zastrzeżenie to nie ma zastosowania.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

W myśl art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT).

Na podstawie art. 106i ust. 7 ustawy, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed

  1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usług;
  2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Wskazać należy, że wydanie towaru stanowi efekt zawarcia umowy sprzedaży. Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów (w tym nieruchomości gruntowych) powstaje w sposób określony w art. 19a ust. 1, z uwzględnieniem ust. 8

Zatem dla części należności (zaliczki), obejmującej wpłatę dokonaną przed wydaniem gruntu obowiązek ten powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, w przypadku, gdy sprzedawca otrzymał zaliczkę na poczet dostawy nieruchomości gruntowej niezabudowanej w kwietniu 2014 r., i udokumentował jej otrzymanie w kwietniu 2014 r., a ponadto Spółka otrzymała tę fakturę w kwietniu 2014 r., to na podstawie art. 86 ust. 10 w powiazaniu z art. 86 ust. 10c ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku zawartego w fakturze dokumentującej zaliczkę na poczet dostawy nieruchomości jak słusznie wskazała Spółka w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2014 r., z uwzględnieniem zapisów art. 86 ust. 11 i 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto w odniesieniu do faktury końcowej, stwierdzającej nabycie przez Spółkę opisanej nieruchomości wskazać należy, że skoro jak wynika z opisu sprawy sprzedawca dokonał dostawy ww. nieruchomości (potwierdzonej aktem notarialnym) we wrześniu 2014 r. i udokumentował tę dostawę fakturą (uwzględniającą fakturę zaliczkową) wystawioną również we wrześniu 2014 r. , to przy założeniu, że Spółka otrzymała fakturę we wrześniu 2014 r., przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku zawartego w tej fakturze końcowej (dokumentującej dostawę nieruchomości) w rozliczeniu za miesiąc wrzesień 2014 r., z uwzględnieniem zapisów art. 86 ust. 11 i 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy