Temat interpretacji
Brak opodatkowania sprzedaży działki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2014 r. (data wpływu 17 grudnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 23 lutego 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności sprzedaży działek gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 23 lutego 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności sprzedaży działek gruntu.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 13 kwietnia 2007 r. nabył Pan działkę rolną z warunkami zabudowy, w celu budowy domu, w którym zamierzał zamieszkać wraz z rodzicami. Rok później, w dniu 18 stycznia 2008 r., kupił drugą działkę, położoną bardzo blisko poprzedniej, z myślą o uprawie warzyw i owoców na własne potrzeby. Sytuacja radykalnie się zmieniła w roku bieżącym, kiedy to zdaniem komisji ZUS, ze względu na stan zdrowia, został Pan zakwalifikowany do drugiej grupy inwalidzkiej z uwagi na pogarszający się wzrok. Zdaniem lekarzy, nigdy nie będzie Pan mógł prowadzić pojazdów samochodowych. W tej sytuacji zmienił Pan swoje plany życiowe i zrezygnował z budowy domu, ograniczając się do zakupu mieszkania w pobliżu centrum miasta. Stąd konieczność sprzedaży działek w celu zakupu mieszkania na własne potrzeby.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów, jednak nigdy nie wykorzystywał ww. działek w prowadzonej działalności. Działki te nigdy nie były przedmiotem najmu lub innych czynności o podobnym charakterze (użyczenia, itp.). Dla terenu obejmującego działkę nabytą w dniu 18 stycznia 2008 r. nie został uchwalony, przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Natomiast dla terenu obejmującego ww. działki została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Na działkach tych nie wykonał Pan żadnych inwestycji powodujących wzrost ich wartości. Zamierzał budować dom, ale nie wykonał w tym kierunku żadnych czynności. Sprzedaż powyższych działek odbędzie się bez ogłoszeń w prasie czy Internecie, nastąpi na rzecz Pana kolegi.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż działek kupionych na własne potrzeby, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, wskazującego w poz. 61 wniosku art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 54 ust. 3 Szóstej Dyrektywy VAT, a także wyrok NSA z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07, na podstawie podanych przepisów prawa, sprzedawca prywatnego majątku (gruntu) tylko wtedy staje się podatnikiem VAT, gdy prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie, czynność tę wykonuje w sposób ciągły lub ma taki zamiar. Natomiast sprzedaż swojego prywatnego majątku nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.
W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych regulacji prawnych prowadzi do stwierdzenia, że sprzedaż działek, o których mowa we wniosku, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z opisu sprawy wynika bowiem, że przedmiotowe działki zostały nabyte w celu zaspokojenia potrzeb osobistych (budowy domu oraz hodowania owoców i warzyw na własne potrzeby). Nie były wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, nie były również przedmiotem najmu lub innej czynności o podobnym charakterze. Co prawda jak wynika z wniosku dla jednej działki wystąpił Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, ale nie wykonał Pan na działkach żadnych innych czynności mogących mieć wpływ na wzrost ich wartości, a sprzedaż spowodowana jest pogorszeniem stanu zdrowia i nastąpi na rzecz znajomego. Powyższe okoliczności wskazują, że w związku z ww. sprzedażą nie wystąpi Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, gdyż czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż powyższa będzie sprzedażą majątku osobistego, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Wobec powyższego należy stwierdzić
mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe
Podkreślić należy, że powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjny, np. NSA z dnia 23 stycznia 2014 r. (sygn. akt I FSK 143/13), z dnia 17 grudnia 2013 r. (sygn. akt I FSK 114/13), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 10 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Po 379/13), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.
Z powyższych wyroków wynika, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną), a ponieważ w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze zbiorem tych zorganizowanych działań zbycie działek gruntu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy