Temat interpretacji
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT transakcji sprzedaży działki (prawa wieczystego użytkowania gruntu).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2014 r. przesłanym zgodnie z właściwością przez Naczelnika Urzędu Skarbowego (data wpływu do tut. Biura 17 listopada 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT transakcji sprzedaży działki (prawa wieczystego użytkowania gruntu) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT transakcji sprzedaży działki (prawa wieczystego użytkowania gruntu). Wniosek został przesłany zgodnie z właściwością przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka nabyła w drodze umowy notarialnej zawartej w 2000 roku prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa od spółki prawa handlowego. Nieruchomość i oznaczona jako działka ewidencyjna nr 5/3 o powierzchni - 3519 m2 i zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego działki nr ew. 5/3 stanowi teren strefy 3U (teren działalności gospodarczej 3U, 4U). Dla przedmiotowej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Zgodnie z aktem notarialnym transakcja zakupu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tylko opłacie skarbowej. Działka jest niezabudowana, Spółka nie dokonywała na niej żadnych inwestycji.
Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT od 13 października 1999 roku. Podstawowym zakresem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów medycznych. Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na cele związane z działalnością gospodarczą i ujął w księgach rachunkowych:
- konto 011 grunty poz. Bilansu Aktywa, Aktywa trwałe, Rzeczowe aktywa trwałe.
Spółka planuje niezwłocznie sprzedać powyżej opisaną nieruchomość tj: prawo wieczystego użytkowania niezabudowanej działki gruntu 5/3 o powierzchni 3591 metrów kwadratowych.
W związku z przedstawionym opisem zadano następujące pytanie:
Czy transakcja sprzedaży działki (prawa wieczystego użytkowania gruntu) o numerze ew. 5/3 nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT...
Stanowisko Wnioskodawcy:
Transakcja sprzedaży działki (prawa wieczystego użytkowania gruntu) o numerze ew. 5/3 nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, gdyż przedmiotem zbycia będzie nieruchomość gruntowa niezabudowana będąca terenem budowlanym w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Tym samym transakcja dostawy działki o numerze ew. 5/3 będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT definiuje pojęcie dostawy towarów. W myśl tego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Zatem sprzedaż gruntu należy traktować w kategorii dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
W odniesieniu do tej sprzedaży Spółka będzie działała w charakterze podatnika - art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT.
Kwestię wysokości opodatkowania reguluje art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem (...).
Na mocy art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Wszelkie zaś odstępstwa od tej zasady poprzez zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienie z opodatkowania, należy uznać za wyjątek w stosowaniu ww. przepisu.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Powyższe oznacza, iż generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, przy czym opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę - są zwolnione od podatku VAT.
Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Uwzględniając opis zdarzenia przyszłego wskazujący, że ww. działka zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi teren pod zabudowę gospodarczą, stwierdzić należy że opisana we wniosku nieruchomość gruntowa niezabudowana nr 5/3 mająca być przedmiotem sprzedaży dotyczy działki przeznaczonej pod zabudowę.
Tym samym planowana przez Spółkę sprzedaż gruntu przeznaczonego pod zabudowę nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
Reasumując, Spółka dokonując sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego nr 5/3 winna opodatkować ją stawką podatku VAT w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z. art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
- przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
- wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
- wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
- wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
- oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
- zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle przedstawionych powyżej przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jak również oddanie gruntu w użytkowanie oraz zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem (towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy) na rzecz użytkownika wieczystego, co sprawia, że może on rozporządzać nim jak właściciel. Znajduje to wyraz zarówno w swobodzie korzystania z gruntu i czerpania z niego pożytków w sposób niemalże taki, jak w przypadku właściciela tego gruntu, jak i w możliwości przeniesienia takiego władztwa na inny podmiot, jak przy dokonywaniu sprzedaży gruntu przez właściciela. W świetle powołanego przepisu art. 7 ustawy, odpłatne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi dostawę towarów.
Dostawa towarów mieści się w definicji sprzedaży, określonej w art. 2 pkt 22 ustawy, według której sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Jednakże w treści ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku oraz zwolnienie od podatku VAT.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwolniona jest od podatku VAT dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 2 pkt 33 ustawy).
Powyższe oznacza, że generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane (przeznaczone pod zabudowę). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę są zwolnione od podatku VAT.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca nabył w drodze umowy notarialnej zawartej w 2000 roku prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa od spółki prawa handlowego. Nieruchomość oznaczona jako działka ewidencyjna nr 5/3 o powierzchni - 3519 m2 i zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego działki nr ew. 5/3 stanowi teren strefy 3U (teren działalności gospodarczej 3U, 4U). Dla przedmiotowej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Zgodnie z aktem notarialnym transakcja zakupu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tylko opłacie skarbowej. Działka jest niezabudowana, Spółka nie dokonywała na niej żadnych inwestycji.
Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT od 13 października 1999 roku. Podstawowym zakresem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów medycznych. Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość na cele związane z działalnością gospodarczą i ujął w księgach rachunkowych:
- konto 011 grunty poz. Bilansu Aktywa, Aktywa trwałe, Rzeczowe aktywa trwałe.
Wnioskodawca planuje niezwłocznie sprzedać powyżej opisaną nieruchomość tj.: prawo wieczystego użytkowania niezabudowanej działki gruntu 5/3 o powierzchni 3591 metrów kwadratowych.
Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do kwestii zastosowania zwolnienia od podatku transakcji sprzedaży działki na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Jak wskazano wyżej o możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy decyduje status lub przeznaczenie gruntu. Wskazana norma prawna nie ma zastosowania do transakcji sprzedaży nieruchomości niezabudowanych lub o przeznaczeniu innym niż budowlane. Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 33 ustawy przeznaczenie gruntu ustala się na podstawie dokumentów prawa miejscowego określonych w ustawie, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jak wynika z opisu sprawy, nieruchomość oznaczona nr ew. 5/3 zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, stanowi teren strefy 3U (teren działalności gospodarczej 3U, 4U). Przedmiotowa nieruchomość gruntowa stanowi więc teren przeznaczony pod zabudowę. Zatem, przy transakcji sprzedaży tej nieruchomości nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Grunty przeznaczone pod zabudowę wchodzące w skład sprzedawanej nieruchomości gruntowej winnych podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.
Tym samym, Spółka dokonując sprzedaży prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym 5/3 winna zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w wyżej przedstawionym zakresie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z poźn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 374 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie