Temat interpretacji
Czy prawidłowe jest rozliczanie się przez Spółkę z Panem P. na podstawie wystawianych przez niego faktur VAT z tytułu wykonywania przez niego obowiązków na podstawie kontraktu menadżerskiego?, Wnioskodawca wskazuje, że chodzi o prawidłowość rozliczania wynagrodzenia przysługującego Panu P. za usługi wykonywane na podstawie kontraktu menadżerskiego n podstawie wystawianych przez niego faktur, a co za tym idzie prawo do obniżenia przez Wnioskodawcę podatku należnego o podatek naliczony, określony w wystawionych przez Pana P. fakturach VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem sygnowanym datą 21 sierpnia 2011 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych od osoby fizycznej, z którą Spółka ma zawarty kontrakt menadżerski jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług
w zakresie odliczenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych od osoby fizycznej, z którą Spółka ma zawarty kontrakt menadżerski. Wniosek uzupełniono w dniu 27 sierpnia 2012 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego, pytania oraz własnego stanowiska w sprawie.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Pan B. świadczy na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pod firmą , usługi na podstawie umowy zlecenia zawartej w dniu 16 grudnia 2011 r., polegające na zarządzaniu nieruchomościami należącymi do Spółki. Zgodnie z punktem 3.1 tej umowy Pan B. zobowiązany jest do wykonywania następujących czynności: prowadzenia negocjacji z potencjalnymi najemcami pomieszczeń znajdujących się w nieruchomościach Spółki, wynajmu pomieszczeń znajdujących się w nieruchomościach należących do Spółki, sprawowania kontroli nad terminową zapłatą przez najemców czynszu i opłat, sprawowania nadzoru nad utrzymaniem czystości i porządku w nieruchomościach Spółki, koordynowania służb ochrony mienia w celu zapewnienia należytej ochrony nieruchomości Spółki, podejmowania działań marketingowych, poszukiwania oraz prowadzenia negocjacji z podmiotami zainteresowanymi nabyciem przedsiębiorstwa Spółki oraz doradztwa technicznego.
Ponadto, dnia 2 maja 2012 r. Spółka zawarła kontrakt menadżerski z Panem B.
Na podstawie kontraktu menadżerskiego Pan B. zobowiązany jest do pełnienia funkcji zarządczych w Spółce zgodnie z obowiązującymi przepisami, umową Spółki oraz warunkami określonymi w kontrakcie menadżerskim. Kontrakt menadżerski nie zawiera postanowień dotyczących zasad odpowiedzialności, zatem mają w tej kwestii zastosowanie zasady ogólne, zgodnie z którymi Spółka nie przejmuje odpowiedzialności Pana B. za szkody względem osób trzecich. Pan B. sprawując funkcję Prezesa Zarządu Spółki jest w szczególności zobowiązany do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy Kodeks spółek handlowych, do bieżącego zarządzania Spółką, wytyczania strategii działania Spółki, przygotowanie rocznych i wieloletnich planów Spółki, dbania o bezpieczeństwo finansowe Spółki, promowania interesów Spółki, kształtowania racjonalnej polityki kadrowej i płacowej w Spółce, wykonywania umów zawartych przez Spółkę oraz właściwego zabezpieczenia i ochrony mienia Spółki (art. 1 i 4 kontraktu menadżerskiego).
Pan B. wykonuje usługi zarządzania Spółką osobiście w czasie, w jakim wymaga tego dobro i interes Spółki, przy czym to Pan B. decyduje jaki czas jest niezbędny do należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków. Zgodnie z kontraktem menadżerskim wszelkie czynności z zakresu zarządzania Spółką Pan B. wykonuje samodzielnie i osobiście. Obowiązki te winny być wykonywane z należytą starannością jakiej można oczekiwać od osoby, która profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem cudzymi interesami.
W uzupełnieniu wskazano, że stan faktyczny przedstawiony we wniosku dotyczy bezpośrednio sfery praw i obowiązków Wnioskodawcy. Spółka bowiem, jako nabywca usług w zakresie, w jakim usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, uprawniona jest, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W przypadku czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia, wykonywanych przez Pana B. w ramach działalności gospodarczej prowadzonej pod firmą ., zdaniem Wnioskodawcy, nie są spełnione warunki z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi, za wykonywaną samodzielnie działalność nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywanie tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Pomimo, iż Pan B. związany jest z Wnioskodawcą więzami tworzącym stosunek prawny, a także pomimo tego, iż w stosunku łączącym Pana B. z Wnioskodawcą określono warunki wykonywania czynności oraz kwestie dotyczące wynagrodzenia, zdaniem Wnioskodawcy, warunki z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie będą spełnione, bowiem w umowie zlecenia nie zostały określone zasady odpowiedzialności Wnioskodawcy wobec osób trzecich. Przychody z tytułu wykonywania czynności na podstawie umowy zlecenia nie są przychodami z art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast przychody ze świadczonych usług na podstawie kontraktu menadżerskiego są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie
(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku).
Czy prawidłowe jest rozliczanie się przez Spółkę z Panem B. na podstawie wystawianych przez niego faktur VAT z tytułu wykonywania przez niego obowiązków na podstawie kontraktu menadżerskiego... - Wnioskodawca wskazuje, że chodzi o prawidłowość rozliczania wynagrodzenia przysługującego Panu B. za usługi wykonywane na podstawie kontraktu menadżerskiego na podstawie wystawianych przez niego faktur, a co za tym idzie prawo do obniżenia przez Wnioskodawcę podatku należnego o podatek naliczony, określony w wystawionych przez Pana P. B. fakturach VAT.
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest otrzymywanie wynagrodzenia przez Pana B. na podstawie wystawianych przez niego faktur VAT. Wynagrodzenie wypłacane Panu B., jako Prezesowi Zarządu Spółki, stanowi dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście, natomiast na gruncie ustawy o VAT podatnikiem są między innymi osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). W art. 15 ust. 3 pkt 3 tejże ustawy, przewidziane zostało wyłączenie, na podstawie którego za działalność gospodarczą wykonywaną samodzielnie nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymieniona w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Zgodnie z powyższym, aby czynności realizowane na podstawie umowy menadżerskiej, podlegały wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, muszą jednocześnie wystąpić trzy elementy. A mianowicie: umowa (kontrakt menadżerski) musi określać warunki wykonywania czynności na podstawie umowy, zasady wynagradzania oraz zasady odpowiedzialności Spółki za wykonywanie czynności zleconych Panu B. na podstawie kontaktu menedżerskiego. Zgodnie z kontraktem menadżerskim Pana B. Spółka nie przejęła odpowiedzialności względem osób trzecich za czynności wykonywane przez Pana B., zatem zwolnienie przewidziane w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT nie ma zastosowania dla opisanego powyżej stanu faktycznego.
W związku z powyższym, Pan B. będzie w tym zakresie podatnikiem podatku VAT, co uprawnia go do wystawiania faktur VAT za czynności wykonywane na podstawie kontraktu menadżerskiego, które wobec niespełnienia przesłanek z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, stanowią wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Prawidłowe jest zatem rozliczanie się przez Spółkę z Panem B. na podstawie wystawianych przez niego faktur VAT.
Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu do wniosku), prawidłowe jest rozliczanie się z Panem B. za usługi wykonywane przez niego na podstawie kontraktu menadżerskiego na podstawie wystawianych przez niego z tego tytułu faktur VAT. Wynagrodzenie wypłacane Panu B., z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki, stanowi dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest on zatem podatnikiem podatku VAT w tym zakresie. W związku z powyższym Pan B. uprawniony jest do wystawiania faktur VAT za czynności wykonywane przez niego na podstawie kontraktu menadżerskiego oraz określenie w nich podatku należnego. Spółka zaś, w zakresie, w jakim usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, uprawniona jest, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych przez Pana P. B. faktur VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Pan P. B.świadczy na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pod firmą , usługi na podstawie umowy zlecenia zawartej w dniu 16 grudnia 2011 r., polegające na zarządzaniu nieruchomościami należącymi do Spółki. Ponadto, dnia 2 maja 2012 r. Spółka zawarła kontrakt menadżerski z Panem B. na podstawie którego zobowiązany jest on do pełnienia funkcji zarządczych w Spółce zgodnie z obowiązującymi przepisami, umową Spółki oraz warunkami określonymi w kontrakcie menadżerskim. Kontrakt menadżerski nie zawiera postanowień dotyczących zasad odpowiedzialności, zatem mają w tej kwestii zastosowanie zasady ogólne, zgodnie z którymi Spółka nie przejmuje odpowiedzialności Pana B. za szkody względem osób trzecich. Pan P. B. sprawując funkcję Prezesa Zarządu Spółki jest w szczególności zobowiązany do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy Kodeks spółek handlowych, do bieżącego zarządzania Spółką, wytyczania strategii działania Spółki, przygotowanie rocznych i wieloletnich planów Spółki, dbania o bezpieczeństwo finansowe Spółki, promowania interesów Spółki, kształtowania racjonalnej polityki kadrowej i płacowej w Spółce, wykonywania umów zawartych przez Spółkę oraz właściwego zabezpieczenia i ochrony mienia Spółki.
Pan B. wykonuje usługi zarządzania Spółką osobiście w czasie, w jakim wymaga tego dobro i interes Spółki, przy czym to Pan B. decyduje jaki czas jest niezbędny do należytego wykonywania powierzonych mu obowiązków. Zgodnie z kontraktem menadżerskim wszelkie czynności z zakresu zarządzania Spółką Pan P. B. wykonuje samodzielnie i osobiście. Obowiązki te winny być wykonywane z należytą starannością jakiej można oczekiwać od osoby, która profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem cudzymi interesami.
W myśl przepisu art. 15 ust. 3 ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.),
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Z przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT wynika, że dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecane czynności co do warunków:
- wykonywania tych czynności,
- wynagrodzenia,
- oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Jak wskazał Wnioskodawca przedstawiony we wniosku stan faktyczny dotyczy bezpośrednio sfery jego praw i obowiązków. Spółka bowiem, jako nabywca usług w zakresie, w jakim usług wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, uprawniony jest, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przychody ze świadczonych usług na podstawie kontraktu menadżerskiego są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, kontrakt menadżerski nie zawiera postanowień dotyczących zasad odpowiedzialności, zatem mają w tej kwestii zastosowanie zasady ogólne, zgodnie z którymi Spółka nie przejmuje odpowiedzialności Pana B. za szkody względem osób trzecich.
Odnośnie dwóch pierwszych warunków stwierdzić należy, iż każdy w zasadzie stosunek prawny o charakterze odpłatnym istniejący pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności a podmiotem, który daną czynność wykonuje jest w jakimś sensie określony co do warunków wykonywania danych czynności oraz wynagrodzenia. Jednakże nie w każdym stosunku cywilnoprawnym określony jest zakres odpowiedzialności zlecającego za wykonanie zlecanych czynności. Należy przy tym zauważyć, że sformułowanie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, odnoszące się do odpowiedzialności należy rozumieć jako odpowiedzialność zleceniodawcy w stosunku do osób trzecich, za czynności realizowane przez zleceniobiorcę w ramach wykonywania zlecenia. Tylko w takim przypadku ryzyko wykonania czynności zleconych przechodzi z faktycznego wykonawcy na osobę zlecającą ich wykonanie, co wyklucza samodzielny charakter działalności zleceniobiorcy.
Tak rozumiana odpowiedzialność za wykonanie czynności określa, kto ponosi ryzyko prowadzonej działalności, a tym samym wskazuje na wyłączenie ze sfery samodzielności (i z grona podatników podatku od towarów i usług) tego podmiotu, który nie odpowiada za efekt wykonywanej pracy wobec osób trzecich. Nie będzie więc podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług osoba, która w ramach podpisanej umowy, tworzyć będzie ze zlecającym więzi analogiczne ze stosunkiem pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywanymi czynnościami. Tylko spełnienie wymogów wyłączających samodzielność działania poprzez zawarcie więzi prawnej między zleceniodawcą a zleceniobiorcą co do warunków wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, pozwala jednocześnie wyłączyć wykonywane czynności, z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, że nie zostały spełnione łącznie wszystkie warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, co nie pozwala na wyłączenie wykonywanych czynności poza zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Co do spełnienia dwóch pierwszych warunków należy przyjąć, że przesłanki te zostały spełnione, bowiem Pana B. ze zlecającym wykonywanie czynności (Spółką) wiąże umowa w postaci kontraktu menadżerskiego, w której określono warunki wykonywania czynności oraz wynagrodzenia. Aby jednak czynności nie podlegały opodatkowaniu VAT w rozpatrywanej sprawie wymagane jest spełnienie łącznie wszystkich warunków. W przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek dotyczący odpowiedzialności zlecającego wykonywanie czynności wobec osób trzecich, bowiem jak wskazał Wnioskodawca zgodnie z kontraktem menadżerskim Spółka nie przejęła odpowiedzialności względem osób trzecich za czynności wykonywane przez Pana B.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie Pan B., z którym Spółka zawarła kontrakt menadżerski wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie wystąpiły łącznie wszystkie przesłanki wynikające z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, co oznacza, że nie zostały spełnione kryteria wyłączające świadczenie usług, w ramach kontraktu menadżerskiego, z czynności podlegających tej ustawie. Zatem Pan B., z którym Spółka zawarła kontrakt menadżerski, z tytułu zawartego kontraktu, jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, tym samym wynagrodzenie uzyskane przez niego za wykonanie tych czynności podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 art. 106 ust. 1 ustawy.
Reasumując, Pan B. z tytułu wykonywanych czynności jako podatnik VAT uprawniony jest do wystawiania faktur VAT.
Spółka ma wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych od Pana B., z którym zawarła kontrakt menadżerski.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W świetle tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
- z tytułu nabycia towarów i usług,
- potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
- od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Ponadto z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy wynika, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Podsumowując, w związku z dokonaną analizą, Spółka zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniona jest do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych przez Pana P. B. faktur VAT, który wystawia te faktury z tytułu prowadzonej działalności w ramach kontraktu menadżerskiego ze Spółką.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Tut. Organ informuje, iż wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 3 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu