Temat interpretacji
Czy Gmina będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie uprawniona do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług związanych z przebudową linii elektroenergetycznej na działkach przeznaczonych do sprzedaży?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2012 r. (data wpływu 6 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej również Gmina) jest właścicielem sześciu działek budowlanych w miejscowości Y przeznaczonych zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (2 działki) oraz zabudowę mieszkaniowa jednorodzinną z działalnością usługowo-produkcyjną (4 działki). Działki przeznaczone są do sprzedaży w drodze przetargu.
Przez działki przebiega napowietrzna linia elektroenergetyczna SN. Zgodnie z zapisem w planie zagospodarowania przestrzennego linia koliduje z zabudową działek budowlanych i do czasu usunięcia kolizji wyżej wymienione działki nie należy zabudowywać. Zainteresowany planuje przebudowę linii elektroenergetycznej SN w celu usunięcia kolizji przebiegu linii.
Przebudowa polegać będzie na zmianie przebiegu linii, przy czym nowy przebieg prowadzić będzie przez te same działki co dotychczas, lecz wzdłuż innej trasy (wzdłuż granic działek) oraz będzie to linia podziemna. Po zrealizowaniu inwestycji Gmina przystąpi do procesu sprzedaży działek.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Wnioskodawca będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług związanych z przebudową linii elektroenergetycznej na działkach przeznaczonych do sprzedaży...
Zdaniem Wnioskodawcy, może on obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług związanych z przebudową linii elektroenergetycznej.
Gmina powołując się na przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wskazała, iż prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług oraz, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych.
Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
W Gminie nabywane towary i usługi związane z przebudową linii elektroenergetycznej będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT (sprzedaż działek budowlanych).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
- z tytułu nabycia towarów i usług,
- potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
- od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z przepisów ustawy wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem sześciu działek budowlanych, przeznaczonych zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (2 działki) oraz zabudowę mieszkaniowa jednorodzinną z działalnością usługowo-produkcyjną (4 działki). Działki przeznaczone są do sprzedaży w drodze przetargu.
Przebiega przez nie napowietrzna linia elektroenergetyczna i Zainteresowany planuje jej przebudowę w celu usunięcia kolizji przebiegu linii. Po zrealizowaniu inwestycji Gmina przystąpi do procesu sprzedaży działek.
Wnioskodawca jest przy tym czynnym podatnikiem podatku od towarów a nabywane towary i usługi związane z ww. przebudową będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, tj. sprzedaży działek budowlanych.
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.
W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia są spełnione, gdyż Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a poniesione przez niego wydatki (tj. nabywane towary i usługi związane z ww. przebudową linii elektroenergetycznej) mają bezpośredni i ścisły związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT, tj. ze sprzedażą działek budowlanych.
Zatem, Gminie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług związanych z przebudową linii elektroenergetycznej na działkach przeznaczonych do sprzedaży.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu