Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją programu. - Interpretacja - ITPP2/443-625/12/AD

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2012, sygn. ITPP2/443-625/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją programu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2012 r. (data wpływu 29 maja 2012 r.), uzupełniony w dniu 10 sierpnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją programu pn. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją programu pn. .

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 kwietnia 2012 r., na podstawie decyzji wydanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na mocy art. 40 ust. 1 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 96, poz. 616 ze zm.) oraz § 2 ust. 1 porozumienia zawartego w dniu 6 września 2011 r. pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie przekazania do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju realizacji programu oraz programu -, po rozpatrzeniu wniosku złożonego w ramach Programu , przyznano Spółce środki finansowe tytułem dofinansowania realizacji projektu.

Wkrótce zostanie podpisana umowa o wykonanie i finansowanie projektu w ramach programu zawartej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Spółką.

Spółka działa na podstawie następujących przepisów:

  1. art. 5 pkt 10 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz 615 z póź. zm.),
  2. art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 96, poz. 616 ze zm.),
  3. Porozumienia zawartego w dniu 6 września 2011 r. pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie przekazania do realizacji Centrum programów oraz ,
  4. rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 października 2010 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 215, poz. 1411).

Główne założenia projektu:

  • opracowanie baz danych i mechanizmów sprzyjających transferowi wiedzy i innowacji ze środków akademickiego do gospodarki regionu,
  • działania informacyjno-konsultingowe mające na celu szerzenie dobrych praktyk zarządzania i wdrażania innowacji wśród absolwentów uczelni wyższych oraz przedsiębiorców,
  • działania promocyjne, istotą których ma być szerzenie i pogłębianie postaw innowacyjnych w regionie,
  • zorganizowanie spotkania inaugurującego oraz kończącego projekt,
  • zorganizowanie oraz przeprowadzenie cyklu szkoleń tematycznych.

W ramach realizowanego projektu Spółka nabywać będzie następujące usługi i towary:

  • wynajem sal szkoleniowych,
  • catering w związku ze szkoleniami,
  • materiały promocyjne (ulotki, plakaty, roll-up, notesy, długopisy),
  • wydanie folderu informacyjnego,
  • reklama w mediach lokalnych i portalach www,
  • utworzenie strony internetowej,
  • udział w targach i konferencjach (delegacje),
  • wynagrodzenia dla trenerów prowadzących bloki szkoleniowe,
  • wynagrodzenia dla penelistów oraz doradcy punktu konsultacyjnego,
  • wynagrodzenia dla kierownika projektu, kierownika merytorycznego projektu, asystenta ds. promocji i administracji projektu, księgowej projektu,
  • zakup laptopów z oprogramowaniem, projektora multimedialnego, głośników komputerowych, dyktafonu,
  • koszty prowadzenia projektu (koszty pośrednie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupami finansowanymi z dotacji udzielonej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w przypadku braku sprzedaży opodatkowanej związanej z jej uzyskaniem...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje przy dokonywaniu zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Spółka wskazała, iż w przypadku zakupów, które nie służą czynnościom opodatkowanym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Stwierdziła, że osiąga przychody z innego zakresu działalności. Ponoszone wydatki nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi. Spółka nie będzie z tego tytułu osiągała przychodów, w związku z tym nie przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółce nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nabyte towary i usługi związane z realizacją projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 926 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy