Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik zawarł umowę o odpłatne udostępnienie majątkowych praw autorskich do projektu. Projekt udostępniony został na zasadach wyłączności.
Ocenia prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez świadczenie usług rozumie się przy tym każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano tej czynności prawnej (art.8 ust.1 pkt 1 ustawy VAT).
Jednocześnie w myśl art.15 ust.3 pkt 3 ustawy VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności.
Ponieważ w ustawie VAT nie zdefiniowano dla jej potrzeb "wartości niematerialnych" to uznać należy, że wartościami tymi są - co najmniej - wartości niematerialne i prawne wymienione w art.22b i 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm.) oraz art.16b i art.16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz.654 ze zm.).
W świetle w/w przepisów wartościami niematerialnymi są m.in. licencje.
Z przedstawionych powyżej przepisów prawa wynika, że udostępnienie majątkowych praw autorskich stanowi świadczenie usług w rozumieniu art.8 ust.1 pkt 1 ustawy VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 tej ustawy.
Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz pytanie podatnika stwierdzić należy, że udzielanie licencji na korzystanie z projektu chronionego prawem autorskim podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy VAT wobec zdefiniowania świadczenia usług w art.8 ust.1 pkt 1 tej ustawy co oznacza, że w zakresie, w jakim podatnik świadczy usługi w ramach umów licencyjnych opisanych w zapytaniu jest podatnikiem, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy VAT, zobowiązanym do zapłaty podatku VAT z tytułu świadczenia w/w usług.
Jednocześnie podnieść należy, że przychód z tytułu świadczenia usług w ramach w/w umów licencyjnych nie został wymieniony w art.13 ust.2-8 ustawy o.p.d.o.f. co oznacza, że świadczenie usług w ramach umów j.w. nie podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art.15 ust.3 pkt 3 ustawy VAT.
Przychód z tytułu świadczenia przez podatnika usług w ramach w/w umów jest przychodem, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 7 w zw. z art.18 ustawy o.p.d.o.f., tj. przychodem z tytułu praw majątkowych.
Odpowiadając na pytanie podatnika odnośnie sposobu dokumentowania usług udostępniania majątkowych praw autorskich stwierdzić należy, że:
- podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego na zasadach określonych w art.113 ust.1 i 9 ustawy VAT na udokumentowanie świadczonych usług wystawiają rachunki, o których mowa w art.87-90 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa, bez ujmowania kwoty i stawki podatku VAT;
- zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy VAT do wystawiania faktur VAT zobowiązani są wyłącznie zarejestrowani podatnicy czynni, posiadający Numer Identyfikacji Podatkowej, tj. m.in. podatnicy, którzy utracili zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy VAT, lub z tego zwolnienia zrezygnowali.