Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 06.07.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.
W piśmie tym Spółdzielnia prosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy przychody Spółdzielni z tytułu opłat za najem dodatkowych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli tak, to, jaką stawką ?
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), czynności te podlegają zwolnieniu przedmiotowemu. Zgodnie z w/w artykułem zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Zauważyć należy, iż wynajem lokali użytkowych dla innych podmiotów gospodarczych jest czynnością opodatkowaną stawką VAT w wysokości 22%.
2. Czy przychody Spółdzielni z wynajmu lokali użytkowych położonych na dolnych kondygnacjach budynków są opodatkowane podatkiem od osób prawnych ?
Do Spółdzielni Mieszkaniowych jako osób prawnych mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zmianami).
Dla celów podatkowych Spółdzielnia Mieszkaniowa winna ustalić dochody z całokształtu działalności, tj. z gospodarki zasobami mieszkaniowymi jak i z innych źródeł przychodów.
Dla ustalenia dochodu Spółdzielnia winna, zatem zaliczyć do przychodów i kosztów uzyskania przychodów wszelkie uzyskane przychody oraz poniesione koszty bez względu na źródło ich pochodzenia - w zakresie i rozumieniu ustawy podatkowej, w tym również przychody z wynajmu lokali użytkowych położonych na dolnych kondygnacjach budynków jak również lokali użytkowych wolnostojących, a także z działalności prowadzonej przez Osiedlowe Kluby Kultury.
Jednakże, stosownie do przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 5 ustawy nowelizującej z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) dochody te są wolne od podatku w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.
Zwolnienie to, w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31.12.2003 r. stosuje się do dnia 31.12.2004 r.
Z przepisu art. 5 ust. 4 w/w ustawy nowelizującej wynika, że podatnicy, o których mowa m. in. w art. 17 ust. 1 pkt 4f, którzy przeznaczyli, a nie wydatkowali dochodów osiągniętych do końca 2004 r. na realizację celów, o których mowa m. in. w art. 17 ust. 1 pkt 4f zachowują prawo do zwolnienia od podatku dochodowego tych dochodów w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. w zakresie utraty prawa do zwolnienia stosuje się odpowiednio.
3. Czy przychody Osiedlowych Klubów Kultury podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki ?
Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym w w/w piśmie Osiedlowe Kluby Kultury prowadzą działalność polegającą m. in. na organizowaniu zajęć edukacyjnych, zajęć gimnastycznych, tanecznych, rekreacyjnych oraz na organizacji wycieczek krajowych.
Zgodnie ze stanowiskiem Spółdzielni:
Przychody Osiedlowych Klubów Kultury z tytułu odpłatności za usługi na rzecz członków spółdzielni lub właścicieli lokali mieszkalnych, są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którym zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
W myśl art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię.
Jeżeli przychody z tytułu odpłatności za uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych wymienionych w piśmie, zgodnie ze stanowiskiem Spółdzielni mieszczą się w podanym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 92.72.12, to na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4. Pod poz. 7 wymienionego załącznika wymienione są usługi z grupowania 80 usługi w zakresie edukacji.
Jednocześnie informuję, iż organem właściwym do klasyfikacji wyrobów i usług jest Urząd Statystyczny - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.
Jeżeli przychody z tytułu odpłatności za zajęcia gimnastyczne, naukę tańca dla dzieci zgodnie ze stanowiskiem Spółdzielni mieszczą się w grupie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w tym załączniku.
W w/w załączniku nr 4 w poz. 11 wymienione są m. in. usługi związane z rekreacją i sportem, przy czym dotyczy to wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
W przypadku świadczenia usług turystycznych zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
Zgodnie z art. 41. ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22%.
4. Czy od 1 stycznia 2005 r. wynik na działalności prowadzonej przez Osiedlowe Kluby Kultury działające w ramach Spółdzielni Mieszkaniowej będzie opodatkowany podatkiem od osób prawnych ?
Aktualnie organy podatkowe nie mają możliwości udzielenia szerszych informacji, co do rozwiązań podatkowych, które będą obowiązywały od 01.01.2005 r.
5. Czy możemy wystawiać po zakończeniu miesiąca zbiorczą fakturę VAT z tytułu przychodów z zajęć organizowanych przez Osiedlowe Kluby Kultury ? Podobne rozwiązanie chcemy przyjąć do ujęcia w rejestrze sprzedaży należnych opłat czynszowych.
Jeżeli podatnik osiągane przychody z tytułu działalności Osiedlowych Klubów Kultury dokumentuje wystawianymi dowodami KP i przychody te ewidencjonowane będą w analitycznej ewidencji księgowej, to w świetle przepisów o podatku od towarów i usług nie ma przeszkód, aby po zakończeniu miesiąca wystawić zbiorczą notę wewnętrzną.
W tym przypadku (sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej) nie ma potrzeby wystawiania zbiorczej faktury VAT.
Podobne rozwiązanie można zastosować do ewidencjonowania należnych opłat czynszowych od członków Spółdzielni za eksploatację mieszkań.