Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług wymienionych w załączn... - Interpretacja - US40/VAT/I/2619/204/ADB

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. US40/VAT/I/2619/204/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
W poz. 106 ww. załącznika figurują wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że podatnik sprzedający peruki - protezy włosów, zarejestrowane jako wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Stawka ta jest właściwa od dnia dokonania rejestracji towaru jako wyrobu medycznego.

W związku z powyższym należy uznać, że przy sprzedaży wyrobów medycznych winna być stosowana stawka podatku w wysokości 7%. Nie można więc uznać stwierdzenia podatnika, że stawka ta może ale nie musi być stosowana, za prawidłowe. Obowiązująca przy sprzedaży wyrobów medycznych stawka wynosi 7% i dokonywanie sprzedaży przedmiotowego towaru ze stawką 22% jest niezgodne z przepisami.
Jak jednak zauważono powyżej stawka ta - przy sprzedaży peruk przez kontrahenta - obowiązuje od dnia dokonania rejestracji towaru jako wyrobu medycznego. Przed dniem tej rejestracji stawka podatku przy sprzedaży peruk wynosiła 22%, gdyż nie można było uznać ich za wyrób medyczny.
Tak więc kontrahent powinien dokonać korekty stawki podatku z 22% na 7% jedynie w sytuacji, gdy dokonywał on sprzedaży peruk ze stawką 22% po dniu dokonania rejestracji jako wyrobu medycznego. Jedynie wówczas za prawidłową należy uznać stawkę 7%.
Jeżeli sytuacja taka miała miejsce i kontrahent dokona korekty, podatnik powinien także skorygować stosowaną przez siebie stawkę podatku, przy sprzedaży peruk - wyrobów medycznych, nabytych od tego kontrahenta.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola