Temat interpretacji
Na podstawie art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), stawka podatku VAT na materiały budowlane wynosi 22%.
Zgodnie z dyspozycją art.146 ust.1 pkt 2 lit.a w/w ustawy, do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robot konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ust.2 w/w artykułu stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą mieszkaniową towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wystawiła dla Spółdzielni Mieszkaniowej fakturę VAT za montaż i demontaż stolarki w lokalu użytkowym przy zastosowaniu stawki 22%. Spółdzielnia zakwestionowała prawidłowość zastosowanej stawki podatku VAT, uznając że usługa wykonana była budynku mieszkalnym, gdyż udział powierzchni mieszkalnej w budynku wynosi 80,60%.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że postępowanie Spółki było prawidłowe, gdyż wykonana usługa dotyczyła lokalu użytkowego. Reasumując, nie była to usługa remontu budynku, gdyż usługa wymiany drzwi była wykonana tylko w jednym lokalu, a nie we wszystkich znajdujących się w budynku. Tym samym była to usługa remontu lokalu użytkowego, która opodatkowana jest stawką podstawową, tj.22%.
Jednocześnie nadmienia się, że to na wystawcy faktury VAT ciąży obowiązek prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje na dzień przed wejściem w życie ustawy, tj. na 19 kwietnia 2004r. (art.41 ust.14 ustawy o VAT).