Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi utrzymania w stałej czystości miejsc wyznaczonych do gromadzenia odpadów i osłon śmi... - Interpretacja - ILPP3/4512-1-122/15-4/JO

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2015, sygn. ILPP3/4512-1-122/15-4/JO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi utrzymania w stałej czystości miejsc wyznaczonych do gromadzenia odpadów i osłon śmietnikowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2015 r. (data wpływu 24 sierpnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2015 r. (data wpływu 23 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi utrzymania w stałej czystości miejsc wyznaczonych do gromadzenia odpadów i osłon śmietnikowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi utrzymania w stałej czystości miejsc wyznaczonych do gromadzenia odpadów i osłon śmietnikowych.

Wniosek uzupełniono w dniu 23 października 2015 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca przystępuje do przetargu w zakresie utrzymania w stałej czystości miejsc wyznaczonych do gromadzenia odpadów i osłon śmietnikowych.

Szczegółowy wykaz czynności dotyczący realizacji tej usługi:

  • zebranie luźno rozrzuconych odpadów komunalnych w miejscu zbierania odpadów oraz wokół niego,
  • zgrabienie, zamiecenie miejsca zbierania odpadów,
  • usuwanie z miejsca zbierania odpadów oraz terenu wokół miejsca zbierania odpadów na bieżąco, wg potrzeb, wszelkich odpadów (np. gabarytów, sprzętu RTV i AGD, opon, gruzu itd.),
  • w razie potrzeby, wyciągnięcie pojemnika z miejsca zbierania odpadów i odstawienie na miejsce po uprzątnięciu miejsca zbierania odpadów,
  • utrzymanie porządku i czystości wokół miejsc zbierania odpadów,
  • przeprowadzanie dezynfekcji miejsc zbierania odpadów, po odbiorze odpadów przez firmę wywożącą, w zależności od potrzeb wynikających ze stanu zanieczyszczenia,
  • w okresie zimowym, w przypadku wystąpienia gołoledzi, posypywanie piaskiem miejsc zbierania odpadów.

Ze złożonego uzupełnienia do wniosku wynika, że Zainteresowany jest podatnikiem VAT czynnym i będzie klasyfikował ww. usługi do PKWiU 81.29.12.0.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy można do opisanej usługi zastosować stawkę podatku VAT 8% (PKWiU 81.29.12.0 Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu), zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, prezentowana usługa należy do usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, zakwalifikowanych do PKWiU 81.29.12.0 Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu i powinna być opodatkowana 8% stawką podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

W myśl przepisu art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Z kolei z art. 41 ust. 1 ustawy wynika, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Według art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8% ().

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych obecnie stawką podatku w wysokości 8%, pod poz. 174 wskazano na Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu (symbol PKWiU 81.29.12.0). W tym miejscu wyjaśnić należy, że klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Zainteresowany przystępuje do przetargu w zakresie utrzymania w stałej czystości miejsc wyznaczonych do gromadzenia odpadów i osłon śmietnikowych. Wnioskodawca w ramach usługi będzie realizował czynności polegające m.in. na zbieraniu luźno rozrzuconych odpadów komunalnych w miejscu zbierania odpadów oraz wokół niego, usuwaniu wszelkich odpadów a także w okresie zimowym, w przypadku wystąpienia gołoledzi posypywanie piaskiem miejsc zbierania odpadów. Wnioskodawca będzie klasyfikował ww. usługi do PKWiU 81.29.12.0 Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że usługa, która będzie klasyfikowana w grupowaniu PKWiU 81.29.12.0 Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu, została wymieniona w poz. 174 załącznika nr 3 do ustawy, a tym samym będzie korzystać z opodatkowania stawką podatku 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy.

Reasumując, opisana przez Wnioskodawcę usługa mieszcząca się w klasyfikacji PKWiU 81.29.12.0 jako Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu podlega opodatkowaniu preferencyjną 8% stawką podatku VAT.

Podkreślić jednocześnie należy, że w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie interpretację przepisów prawa podatkowego nie mieści się analiza prawidłowości klasyfikacji usług do właściwego grupowania statystycznego. Minister Finansów nie jest zatem uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej usługi będącej przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, a w szczególności klasyfikacji statystycznej, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 420 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu