Czy podatnik może odliczyć podatek naliczony od nabywanych dóbr i usług w związku z budową, wyposażeniem obiektu przedszkolnego? - Interpretacja - ITPP1/4512-479/15/BK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2015, sygn. ITPP1/4512-479/15/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy podatnik może odliczyć podatek naliczony od nabywanych dóbr i usług w związku z budową, wyposażeniem obiektu przedszkolnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani przedszkole niepubliczne i żłobek jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Wykonywane czynności opieki nad dziećmi mieszą się w katalogu czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 24 ustawy o VAT. Przedszkole prowadzone jest na podstawie przepisów o systemie oświaty, a żłobek jest podmiotem sprawującym opiekę dzieci w wieku do 3 lat. W związku z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku, nie zarejestrowała się Pani na potrzeby podatku VAT i nie jest podatnikiem VAT czynnym. W związku z tym nie przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług do budowy, działalności i funkcjonowania przedszkola i żłobka, gdyż brak jest związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Realizuje Pani projekt pn. w. objętego programem RPO ... 2007-2013 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFRR na podstawie umowy.. W ramach tego projektu jest budowany obiekt przedszkola, jego pełne wyposażenie, zagospodarowanie placu zabaw oraz zakup specjalistycznego sprzętu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy podatnik może odliczyć podatek naliczony od nabywanych dóbr i usług w związku z budową, wyposażeniem obiektu przedszkolnego...

Pani zdaniem, powołującej się w pozycji 61 wniosku ORD-IN na art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług nie można odliczyć podatku naliczonego od nabywanych dóbr i usług, gdyż wykonywane czynności (przedszkole, żłobek) nie są opodatkowane. Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT w zakresie w jakim nabywane towary i usługi służą do wykonywania czynności opodatkowanych. Fakt nie bycia podatnikiem VAT w związku z wykonywaniem czynności zwolnionych uniemożliwia podatnikowi prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 770 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy