Temat interpretacji
brak prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokonanych na potrzeby realizacji projektu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2015 r. (data wpływu 13 lipca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu 5 sierpnia 2015 r.), na wezwanie Organu z dnia 24 lipca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokonanych na potrzeby realizacji projektu (...) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokonanych na potrzeby realizacji projektu (...).
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 lipca 2015 r. (data wpływu 5 sierpnia 2015 r.), na wezwanie Organu z dnia 24 lipca 2015 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca () uczestniczy w zaakceptowanym przez Komisję Europejską, realizowanym w ramach programu () projekcie () Projekt realizowany jest w okresie (...) na podstawie umowy (...).
Głównym celem projektu () jest zademonstrowanie sposobów redukcji emisji metanu i wykorzystanie pozostałego potencjału energetycznego gazu składowiskowego poprzez określenie możliwych technicznie i akceptowalnych finansowo metod ujmowania i zagospodarowania biogazu emitowanego z nieeksploatowanych składowisk odpadów w celu wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych i optymalizacji wytwarzania energii z niekonwencjonalnych źródeł.
Efekty projektu (materiały i raporty techniczne, analizy w zakresie emisji do środowiska, poradnik dla eksploatatorów składowisk, materiały ze szkoleń i konferencji etc.) udostępnione będą nieodpłatnie, m. in. poprzez zamieszczenie na ogólnodostępnej stronie internetowej.
Wnioskodawca jako partner projektu () uczestniczy w realizacji wybranych zadań.
Zaangażowanie Wnioskodawcy w ramach projektu obejmie m.in.:
- zidentyfikowanie właściwych z punktu widzenia społecznego, technicznego, ekonomicznego i ochrony środowiska składowisk odpadów w Polsce,
- prowadzenie monitoringu działań projektowych,
- zorganizowanie i przeprowadzenie konferencji prezentującej wyniki prac projektu dla Polski i innych nowych krajów członkowskich UE,
- aktywny udział w pracach Rady Naukowej projektu.
Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i składa miesięczne deklaracje VAT-7.
Do podstawowych składników kosztów Wnioskodawcy w ramach realizacji projektu należy zaliczyć:
- wynagrodzenia osobowe (pensje pracowników zaangażowanych w prace projektu),
- koszty delegacyjne,
- organizacja konferencji propagującej wyniki projektu w Polsce.
Zakupy dokonane w związku z realizacją projektu są udokumentowane fakturami VAT, na których jako nabywca widnieje Wnioskodawca.
Wszystkie towary i usługi, jakie zostały zakupione w ramach realizacji projektu nie służą i nie będą służyły wykonywanym przez Wnioskodawcę czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.
W związku z powyższym budżet projektu został przygotowany tak, że podatek VAT został zaliczony jako wydatek kwalifikowany (jest kosztem projektu).
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy w świetle opisanego stanu faktycznego Wnioskodawcy będącego podatnikiem VAT przysługuje prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług dokonanych na potrzeby realizacji projektu (...)...
Zdaniem Wnioskodawcy:
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W związku z tym, iż towary i usługi, jakie zostały zakupione w ramach realizacji projektu (...) nie służą i nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT Wnioskodawcy nie przysługuje prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup ww. towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Uczelnia uczestniczy w realizowanym w ramach programu () projekcie ().
W związku z realizacją projektu Wnioskodawca nabywa towary i usługi co jest udokumentowane fakturami VAT.
Wszystkie towary i usługi, jakie zostały zakupione w ramach realizacji projektu nie służą i nie będą służyły wykonywanym przez Wnioskodawcę czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.
Efekty projektu (materiały i raporty techniczne, analizy w zakresie emisji do środowiska, poradnik dla eksploatatorów składowisk, materiały ze szkoleń i konferencji itp.) udostępnione będą nieodpłatnie, m. in. poprzez zamieszczenie na ogólnodostępnej stronie internetowej.
Tym samym stwierdzić należy, że skoro w przedmiotowej sprawie nie występuje związek dokonanych zakupów towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, to nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu (...).
Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 290 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie