Temat interpretacji
W art.2 pkt. 9 ustawy z dnia 11.03.2004r.o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) zdefiniowano pojęcie importu usług , którym jest świadczenie , z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt.4 tej ustawy.
Przepis art.17 ust.1 pkt.4 stanowi : podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju ( Polski ) .
Przepisu art.17 ust.1 pkt.4 nie stosuje się jednak w przypadku usług , od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju ( Polski ) , z wyłączeniem przypadków określonych w art.27 ust.3 oraz art.28 ust.3,4,6,7 dla których podatnikiem jest ich usługobiorca.
W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art.19 ust.19 ustawy o podatku od towarów i usług., natomiast przepis art.29 ust.17 ustawy o podatku od towarów i usług określa podstawę opodatkowania w imporcie usług. Jest to kwota , którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić , z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.
Usługobiorca od kwoty należnej usługodawcy nalicza VAT należny z tytułu usługi wykazując go w deklaracji jako podatek należny oraz w tym samym miesiącu ( lub następnym ) jako podatek naliczony do odliczenia - por. art.86 ust.10 pkt.2 i ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługobiorca ustala kwotę podatku od kwoty należnej usługodawcy ,stosując do niej stawkę podatku właściwą dla tej usługi w Polsce.