Temat interpretacji
Stan faktyczny:
W ramach prowadzonej działalności, Spółka dostarcza nabywcom towar własnym transportem.
W nocy z posesji pracownika Spółki dokonano kradzieży samochodu ciężarowego wraz z towarem.
W skradzionym samochodzie znajdowały się również wystawione na przewożony towar faktury VAT. Skradziony samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC, natomiast towaru nie ubezpieczono od ewentualnej utraty w transporcie. Firma ubezpieczeniowa, mimo zawarcia ubezpieczenia dobrowolnego, obejmującego skradziony pojazd, odmówiła wypłaty odszkodowania.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.
Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast obowiązek podatkowy stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia wydania towarów. W związku z powyższym, w kwestii jego określenia należy odwołać się do pojęcia przeniesienia posiadania, które następuje poprzez wydanie rzeczy (art. 348 Kodeksu cywilnego).
W tym ujęciu wydanie rzeczy może nastąpić przez jej wręczenie odbiorcy, który ma wolę władania tą rzeczą w obrębie określonego prawa, wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą lub środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą.
Jeżeli zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa, nie miało miejsca wydanie towarów, to nie można mówić o ich dostawie, w konsekwencji czego nie powstanie obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy.
W kwestii skutków jakie powstają w przypadku kradzieży towarów w rozliczeniu podatku od towarów i usług należy wskazać na przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.
Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwroturóżnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnikatowarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone dokosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków dokosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku zezwolnieniem od podatku dochodowego.
W związku z powyższymi uregulowaniami Podatnik nie musi sporządzać korekty podatku naliczonego od zakupionego towaru, który następnie został skradziony, ponieważ w takich okolicznościach istotnym jest czy skradziony towar, przeznaczony był do wykonywania czynności opodatkowanych jak również to, czy wydatki na jego nabycie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.