Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 6 lip... - Interpretacja - PP1-443-62/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.07.2004, sygn. PP1-443-62/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 6 lipca 2004 r. (data wpływu do organu podatkowego 7 lipca 2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego informuje.

Z treści zapytania wynika, ze podstawowym przedmiotem działalności spółki jest pośrednictwo finansowe sklasyfikowane wg nadanego nr REGON jako sekcja J. ex 65-67. Zdaniem podatnika świadczone przez spółkę usługi są zwolnione z podatku od towarów i usług (załącznik nr 2, poz. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług).

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie spółki należy wskazać, że na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłata dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi odstawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych - stosownie do art. 8 ust. 3 ww. ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy są zwolnione od podatku VAT.

Zgodnie z poz. 3 załącznika Nr 4 do cyt. ustawy zwolnione od podatku VAT są usługi pośrednictwa finansowego zaklasyfikowane wg PKWiU jako "Sekcja J ex (65-67)" z wyłącznikiem usług ściągania długów oraz faktoringu (pkt 5 poz. 3 tego załącznika).

W związku z powyższym dla prawidłowego określenia, czy wykonywane przez spółkę usługi, będące przedmiotem rozważania, objęte są przedmiotowym zwolnieniem zgodnie z zał. nr 4 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług, niezbędne jest ustalenie czy zakres tych usług obejmuje również usługi ściągania długów oraz faktoringu.

Obowiązujące klasyfikacje statystyczne dla celów podatkowych mogą nasuwać pewne wątpliwości w przedmiocie zaklasyfikowania usług o których mowa, lecz dokonanie prawidłowej klasyfikacji wykonywanej usługi (a nie sklasyfikowanie ogółu prowadzonej działalności gospodarczej dla celów nadania numeru REGON) ciąży na podatniku.

Podatnik jest zobligowany określić jakie konkretnie czynności - w ramach świadczonych usług wykonuje.

Obowiązujące prawo uprawnia do korzystania z fachowej pomocy właściwych jednostek statystycznych, które wydają opinie w zakresie klasyfikacji usług.

Wobec powyższego, jeżeli czynności wykonywane przez Spółkę zaklasyfikowane zostaną do usług pośrednictwa finansowego pozostałych, gdzie indziej nieklasyfikowanych (Sekcja J ex 65-67), które nie obejmują usług ściągania długów i faktoringu oraz innych usług wymienionych w poz. 3 pkt 1 - 4 i pkt 6 - 9 załącznika r 4 cyt. ustawy - to usługo te są objęte zwolnieniem na podstawie poz. 3 załącznika Nr 4 do tej ustawy.

Natomiast w przypadku zaklasyfikowania usług świadczonych przez spółkę do usług ściągania długów i faktoringu, lub innych usług wymienionych w poz. 3 pkt 1 - 4 i pkt 6 - 9 zał. nr 4 do ustawy o VAT, to wyłączone są one ze zwolnienia od podatku.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy