Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 3.08. 2004 r. (data wpływu do US 5.08.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 20.08.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje jak niżej:
Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, że spółdzielnia zamierza dokonać sprzedaży części budynku (obiektu) handlowego wybudowanego w 1970 r. Wydatki na ulepszenie obiektu w 1999 r. przekroczyły 30 % wartości początkowej, a spółdzielnia od poniesionych nakładów odliczyła podatek VAT. Obiekt był użytkowany powyżej 5 lat w celach związanych z działalnością gospodarczą opodatkowaną i w momencie wprowadzania go do ewidencji nie przysługiwało spółdzielni prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (nie obowiązywała ustawa o podatku VAT). W związku z tym spółdzielnia pyta, czy sprzedaż obiektu handlowego będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Za towary używane uważane są, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 2 ustawy:
- budynki, budowle i ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat,
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa wyżej w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Jeżeli warunki te nie są spełnione, to sprzedaż towarów podlega wtedy opodatkowaniu na zasadach ogólnych tzn. według stawki właściwej dla danego towaru (czyli nie będzie prawa do zwolnienia). Sytuacja taka będzie miała miejsce, gdy łącznie zaistnieją następujące zdarzenia:
- podatnik poniesie wydatki na ulepszenie (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym) budynku, budowli lub ich części przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania,
- podatnik będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od poniesionych wydatków,
- poniesione wydatki będą stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej budynku, budowli lub ich części,
- podatnik będzie użytkował budynek, budowlę lub ich część w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Z powyższego wynika, że norma art. 43 ust. 6 nie znajduje zastosowania, gdy podatnik poniesie - dające mu prawo do odliczenia podatku - wydatki na ulepszenie obiektu przekraczające 30 % jego wartości początkowej, jeżeli obiekt ten użytkował w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Sprzedaż takiego obiektu będzie zatem zwolniona od VAT.
W tej sytuacji tut. organ podatkowy podziela stanowisko spółdzielni odnośnie zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży przedmiotowego obiektu.