W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne na rzecz abonentów - w tym usługi dostępu do sieci Internet, obejm... - Interpretacja - PP I 443/1000-200/HCh/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PP I 443/1000-200/HCh/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne na rzecz abonentów - w tym usługi dostępu do sieci Internet, obejmujące zarówno dostęp wdzwaniany, jak i szerokopasmowy. Jedynie drugi z typów usług daje techniczne możliwości do dalszego świadczenia przez abonentów na rzecz osób trzecich usług na dostęp szerokopasmowy do sieci Internet. Abonentami są zarówno spółki prawa handlowego, wszelkiego typu instytucje, jak i osoby prawne - zarówno w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jak i niezależnie od niej.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535) zwolnione są od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
W załączniku tym w poz. 14 wymieniono " usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy"
Z powyższego unormowania wynika, że zwolnienie dotyczy wyłącznie użytkowników indywidualnych tj. każdego podmiotu posiadającego zdolność nabywania prawa i zaciągania zobowiązań: osoby fizycznej, prawnej, a także jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, np. spółki jawnej.
Zwolnieniem objęte są usługi dostępu Internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, z wyjątkiem takich, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie dostępu Internetu, przy czym tylko dostępu szerokopasmowego.
W związku z powyższym zwolnieniu podlegają usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla wszelkich użytkowników indywidualnych, czyli osób fizycznych, prawnych, jednostek nieposiadających osobowości prawnej, które nabywają te usługi na własne potrzeby. Podmiot nabywający ww. usługę może prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą, z wyjątkiem świadczenia usług dostępu szerokopasmowego do Internetu.
Innymi słowy, świadczenie tych usług jest zwolnione dla użytkowników indywidualnych:

    - nieprowadzących jakiejkolwiek działalności gospodarczej,
    - prowadzących działalność gospodarczą w zakresie innym niż świadczenie usług dostępu do Internetu,
    - prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług dostępu wdzwanianego do Internetu.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega natomiast świadczenie usług dostępu Internetu dla użytkowników indywidualnych, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu.
Na mocy odrębnego przepisu (poz. 13 załącznika Nr 4 do ustawy) zwolnione z podatku od towarów i usług są "usługi transmisji danych i wiadomości - wyłącznie usługi dostępu do sieci internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury".
W świetle powyższego przepisu usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów i studentów są zwolnione od podatku. Jednakże biorąc pod uwagę zapis poz. 14 tegoż załącznika zwolnienie to dotyczyć będzie tylko takich uczniów i studentów, którzy nie będą prowadzili działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu.
Reasumując, od 1 maja 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie świadczenie usług dostępu do Internetu dla takich użytkowników indywidualnych (w tym także uczniów i studentów), którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu (np. usługi świadczone dla kawiarenki internetowej).
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie nakładają na podatników dodatkowych obowiązków w zakresie potwierdzania uprawnień danego podmiotu do zwolnienia świadczonych na jego rzecz usług dostępu do sieci Internet.
Jednakże proponowany przez podatnika wzór oświadczenia może stanowić wystarczający dowód na potwierdzenie prawidłowości zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług dostępu do sieci Internet świadczonych na rzecz abonenta, który spełnia warunki określone przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Tut. Organ Podatkowy stwierdza, iż zgodnie z § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971) " w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 (rozporządzenia) obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku".
W myśl powyższej regulacji, w przypadku wystawienia faktury VAT dokumentującej usługę dostępu do sieci Internet zwolnionej z podatku od towarów i usług podatnik zobowiązany będzie do powołania przepisu tj. numeru i pozycji załącznika na podstawie którego zastosował to zwolnienie.

Dolnośląski Urząd Skarbowy