Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatni... - Interpretacja - PP/443-77/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. PP/443-77/04, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zasady powyższej nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek , jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Definicja "prezentu o małej wartości" została zawarta w art.7 ust.4 ustawy.
Zatem pod pojęciem prezentów o małej wartości należy rozumieć przekazanie (wręczenie) przez podatnika jednej osobie towarów o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 50zł. Łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może przekroczyć co do zasady 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.
Jeżeli przekazane towary i prezenty spełniają definicję "prezentów o małej wartości" a ich przekazanie jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie jest traktowane przez ustawę jako dostawa towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W takim przypadku podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej.Ma natomiast prawo, biorąc pod uwagę zapis art.86 ust.8 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług, do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów stanowiących prezenty o małej wartości.
Organ podatkowy przypomina, że przy odliczaniu podatku VAT naliczonego należy mieć na uwadze przepis art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przekazanie natomiast towarów nie będących "prezentami o małej wartości" na cele "reprezentacji i reklamy" w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
Przypadki, w których istnieje obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych, zostały wymienione w art.106 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy dodać, że w ustawie z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do ustawy, brak jest zapisu analogicznego do obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004r. wynikającego z § 67 ust.1, pkt.1 lit.l rozporządzenia z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz.268 z późn. zm.) dotyczącego zwolnienia od podatku od towarów i usług nieodpłatnego świadczenia okolicznościowego, świadczonego przez zakłady pracy na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych osób, jeżeli te usługi świadczenia był finansowane co najmniej w 30% z funduszy specjalnych, tworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
W obecnie obowiązujących przepisach dotyczących podatku od towarów i usług brak jest podobnego zapisu.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej