Temat interpretacji
1. W myśl przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z ust. 4 tego artykułu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisówo cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Stosownie do § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
W obecnym stanie prawnym rabaty pomniejszają obrót niezależnie od czasu, w którym zostały udzielone, a nie jak w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004r. - w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.
Z uwagi na brak przepisów przejściowych dotyczących udzielania rabatów po dokonaniu sprzedaży udokumentowanej fakturą VAT wystawioną przed 01 maja 2004r. należy przyjąć, iż możliwe jest dokonywanie korekt tych faktur VAT w przypadku udzielenia rabatu, bez zastosowania czasowego ograniczenia 1 roku, wynikającego z przepisów obowiązującychdo 30 kwietnia 2004r.
2. Stosownie do art. 86 ust. 13 wyżej cytowanej ustawy podatku od towarów i usług jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku podatkowego, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Zgodnie z art. 86 ust. 15 do uprawnienia, o którym mowa w ust. 13, stosuje się odpowiednio art. 81b Ordynacji podatkowej
Przepisy obowiązujące od 01 maja 2004r. w zakresie podatku od towarów i usług nie regulują w sposób szczególny kwestii związanej z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej, w przypadku gdy prawo do obniżenia podatku należnego przysługiwało przed dniem 01 maja 2004r
W związku z tym należy przyjąć, iż dopuszczalne jest złożenie korekty deklaracji VAT - 7 za okres sprzed 01 maja 2004r., w przypadku gdy, podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowych terminach, przy zachowaniu 5-letniego okresu, przewidzianego w art. 86 ust. 13 w/w ustawy.