Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-204-1/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. PP/443-204-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 20 lipca 2004r. Zespół Szkół ********** w Opolu zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przy Jednostce funkcjonuje internat, w którym realizując zadania statutowe placówki prowadzi się zakwaterowanie młodzieży szkół średnich. Internat posiada własną stołówkę, która obsługuje ww. młodzież oraz pracowników Jednostki. Na tle tych okoliczności Jednostka sformułowała pytania:

  1. czy po 1 maja 2004r. sprzedaż posiłków w stołówce internatu podlegać będzie opodatkowaniu 7% stawką VAT?
  2. czy sprzedaż wyżywienia będzie podlegała ewidencji z użyciem kasy fiskalnej?
  3. czy w deklaracji VAT-7 dział D-2 nabycie towarów i usług pozostałych wiersz 43 "Wartość netto" będzie można skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od całości zakupu towarów i usług czy tylko związanych bezpośrednio z działalnością opodatkowaną tj. zakupów towarów i usług związanych bezpośrednio z przygotowywaniem posiłków?
  4. czy przy częściowym odliczeniu podatku naliczonego metodą struktury wskaźnik wylicza się od wartości netto, czy od kwoty podatku naliczonego?

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) postanowiono, że w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem:

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %;
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%

Sprawa poprawności sklasyfikowania omawianej działalności, gdy stołówki są prowadzone bezpośrednio przez same szkoły, jest obecnie przedmiotem uzgodnień Ministerstwa Finansów z Głównym Urzędem Statystycznym.

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU. Z uwagi na to, że organ podatkowy nie posiada kompetencji w tym zakresie a prawidłowa klasyfikacja pozwoli na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie, należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29 - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych 93-176 Łódź, celem ustalenia prawidłowego symbolu PKWiU na wykonywane usługi.

W przypadku gdy przedmiotowe usługi zostaną zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji", w odniesieniu do sformułowanych we wniosku pytań zastosowanie będą miały następujące unormowania w zakresie podatku od towarów i usług:

1. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast w pozycji nr 7 załącznika nr 4 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji". Tak więc zwolnieniem od podatku VAT objęto wszelkiego rodzaju usługi edukacyjne. W związku z powyższym przedmiotowe usługi będą przedmiotowo zwolnione z podatku VAT.

2. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1). Natomiast zgodnie z art. 165 ustawy o VAT do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionej w art. 175 (ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50, ze zm.)).

Zgodnie z postanowieniem § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. 234 poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2004r. - czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W pozycji nr 36 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji". W związku z powyższym usługi z zakresu edukacji do dnia 31 grudnia 2004r. są przedmiotowo zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących. Jednocześnie należy nadmienić, iż na podstawie § 3 ust. 1 do dnia 31 grudnia 2004r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników sprzedających towary lub usługi wymienione w poz. 1-46 załącznika nr 1 do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów ze sprzedaży tych towarów lub usług w obrotach ogółem podatnika z tytułu działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy był większy niż 70%.

3. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi. Reasumując Jednostka świadcząc usługi w zakresie edukacji, polegających na prowadzeniu stołówki, nie będzie posiadała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związany z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia ww. usług.

W przypadku gdy przedmiotowe usługi zostaną zaklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 55.51.10 "Usługi stołówkowe", w odniesieniu do sformułowanych we wniosku pytań zastosowanie będą miały następujące unormowania w zakresie podatku od towarów i usług:

1. W myśl § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w okresie do 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5), z wyłączeniem: 1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%; 2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

2. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1). Natomiast zgodnie z art. 165 ustawy o VAT do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionej w art. 175 (ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50, ze zm.)).

Zgodnie z postanowieniem § 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. 234 poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2004r. - podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 29 ust. 1 nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i którzy nie byli wcześniej objęci obowiązkiem ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7. W związku z powyższym usługi stołówkowe będą podlegały ewidencjonowaniu po przekroczeniu ww. kwoty obrotu. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów z powyższych tytułów w wysokości 40.000 zł.

3. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Mając na uwadze powyższe w przypadku świadczenia usług stołówkowych Jednostce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu towarów i usług, związanych bezpośrednio ze świadczeniem przedmiotowych usług.

4. Podatnicy, którzy wykonują równocześnie czynności w stosunku do których przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług oraz czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - mają obowiązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanego z czynnościami umożliwiającymi obniżenie podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Powyższą proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Jednocześnie należy podkreślić, iż w myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W związku powyższa proporcja jest ustalana na podstawie wartości sprzedaży netto.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu