Udzielając odpowiedzi na zapytanie Podatnika podkreślić należy, że do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu wyro... - Interpretacja - PP II 443/550/178/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.08.2004, sygn. PP II 443/550/178/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Udzielając odpowiedzi na zapytanie Podatnika podkreślić należy, że do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu wyrobów do poszczególnych grupowań PKWiU upoważnione są wyłącznie odpowiednie organy statystyczne. Zatem organ podatkowy udzielając odpowiedzi na zapytanie przyjął za prawidłowe wskazane przez podatnika klasyfikacje statystyczne wymienionych usług. Przy czym jeżeli Podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości w zakresie klasyfikacji świadczonych usług winien wystąpić do Urzędu Statystycznego Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, z wnioskiem o ustalenie odpowiedniej klasyfikacji.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przy czym przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się zgodnie z ustępem 2 tego artykułu, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy).
Jeżeli zatem przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), w ramach których Podatnik będzie montował lub wymieniał stolarkę (okna, drzwi), której nie jest producentem, wówczas do ogólnej wartości usługi (łącznie ze zużytymi materiałami takimi jak okna, drzwi, materiały montażowe) należy stosować jednolitą stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Jeżeli bowiem z umowy będzie wynikać, że roboty zostaną wykonane z materiałów własnych wykonawcy, które zakupił on od innych podmiotów, wówczas wartość tych materiałów będzie elementem kalkulacyjnym ceny świadczonej usługi, a przedmiotem sprzedaży będzie w tym przypadku kompleksowa usługa.

Dolnośląski Urząd Skarbowy