Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu poda... - Interpretacja - UPO/VAT/443/225/RK

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.09.2004, sygn. UPO/VAT/443/225/RK, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: 1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2. eksport towarów; 3. import towarów; 4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak wynika z powyższego przepisu otrzymane odszkodowanie - nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Spółka, która usuwa szkodę, dokonując naprawy samochodu we własnym zakresie, za którą to czynność Spedytor zwraca Spółce koszty przez nią poniesione w postaci odszkodowania (warunki wypłaty odszkodowania oraz jego wysokość powinna wynikać z zawartych umów) - nie dokonuje czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Spółka obciąża jedynie Spedytora kosztami za samodzielnie dokonane naprawy wraz z kwotą podatku naliczonego zawartego w częściach zużytych do naprawy. W związku z tym, że otrzymane odszkodowanie nie podlega podatkowi od towarów i usług, dlatego też podatek naliczony zawarty w fakturach za nabyte towary lub usługi, które posłużyły do naprawienia szkody nie będzie mógł być przez Spółkę odliczony (art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124). Należy przy tym zaznaczyć, iż w przypadku gdy samochód ulegnie całkowitemu zniszczeniu i Spedytor zgodnie z umową wypłaci odszkodowanie Spółce w wysokości równej cenie jego zakupu, a samochód przejdzie na własność Spedytora, również zgodnie z wyżej powołanym przepisem - nie wystąpi tu czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Powyższe dotyczy również tak zwanych samochodów "komisowych", które są własnością Importera, a nie Spółki, jeżeli z zawartych umów wynika, iż odszkodowanie za powstałe szkody wypłacane jest Spółce. Przy czym należy zaznaczyć, iż zakupy związane ze sprzedażą nie podlegającą podatkowi od towarów i usług nie mogą być przez Spółkę odliczane.

Mając powyższe na uwadze Spółka, dokumentuje czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług innymi dowodami księgowymi niż faktura np. notą księgową.

Urząd Skarbowy w Płocku