Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian./ w odpowiedzi na złożone w dniu 07.05.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 21.05.2004 r. /data wpływu do organu pod. 24.05.2004 r./ zapytanie - informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
Przedmiotowe zapytanie dotyczy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, której rozpoczęcie nastąpi w Polsce, zakończenie będzie
miało miejsce na terytorium państwa członkowskiego - Niemiec.
Art. 28 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ postanawia, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna z zastrzeżeniem ust. 3.
Ust. 3 w/w artykułu stanowi, że w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2 , podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 2 ustawy - w przypadku usług określonych w art. 28 ust. 3 ustawy w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.
Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej - miejscem świadczenia usługi transportu wewnątrzwspólnotowego jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało ten numer, zaś podatnikiem tej usługi jest usługobiorca. Na nim spoczywa ciężar zobowiązania podatkowego, które musi zrealizować w ramach samoobliczenia podatku. Usługodawca /firma transportowa w kraju/ nie jest zobowiązana do zapłaty podatku VAT.
Na udokumentowanie wykonanej usługi transportowej usługodawca wystawia fakturę zgodnie z przepisami § 30 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 970/, które stanowią, że w przypadku świadczenia usług, o których mowa w /.../ art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług /wyżej cytowany/ faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer , pod którym nabywca tej usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju. Wystawiona usługobiorcy faktura zawiera wartość netto wykonanej usługi, informację, że obowiązek uiszczenia podatku ciąży na podatniku będącym usługobiorcą, nie zawiera natomiast stawki i kwoty podatku VAT.
Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.