Usługi polegające na przeładunku towaru na terenie Rzeczpospolitej Polskiej korzystały w podatku od towarów i usług ze stawki 0% w przypadku określony... - Interpretacja - PSUS/OPP-443/12/04/BP-M

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. PSUS/OPP-443/12/04/BP-M, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Usługi polegające na przeładunku towaru na terenie Rzeczpospolitej Polskiej korzystały w podatku od towarów i usług ze stawki 0% w przypadku określonym w § 52 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem przez usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów, korzystające ze stawki 0% na mocy art. 18 ust. 3 oraz art. 39 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), rozumie się usługi dotyczące towarów eksportowanych, podlegające m. in. na ich przeładunku, w przypadku określonym w § 53 ust. 3 wymienionego rozporządzenia.

Zgodnie z tym przepisem usługami transportu międzynarodowego są również wykonywane w kraju m. in. usługi spedycji międzynarodowej związane z usługami transportu międzynarodowego.

Usługi te korzystają ze stawki 0 % na mocy art. 18 ust. 3 oraz art. 39 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 54 ust. 1 pkt 1 wymienionego rozporządzenia.

Zgodnie z przepisami art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym eksportem usług w rozumieniu ustawy są również usługi transportu międzynarodowego.

W myśl § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) za eksport usług - polegający opodatkowaniu stawką VAT 0% - uznaje się usługi wymienione w pkt 1-5 tego paragrafu.

Na mocy § 53 ust. 3 cyt. rozporządzenia, za usługi transportu międzynarodowego, uznane zostały również wykonywane w kraju usługi pośrednictwa, rzeczoznawstwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami transportu międzynarodowego.

Zgodnie z przepisami § 60 ust. 1 pkt 11 i ust. 2 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. usługi, o których mowa w § 53 ust. 3, związane z usługami transportu międzynarodowego określonymi w § 54 ust. 1 i w § 55 podlegają opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Natomiast dokumenty stanowiące dowód świadczenia usług, o których mowa w § 53 ust. 3 i § 54 określają przepisy § 56 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

W myśl art. 794 i art. 800 kodeksu cywilnego przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług zwiazanych z ich przewozem.

W świetle powyższego usługi polegające na przeładunku towaru w ramach umowy spedycji związanej z usługą transportu międzynarodowego są opodatkowane taką samą stawką podatku VAT jaka ma zastosowanie do danej usługi transportu międzynarodowego, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w § 56 ust. 1 cyt. rozporzadzenia i prowadzenia stosownej dokumentacji. W ww. przepisach nie zapisano natomiast, że warunkiem obniżonej stawki jest wykonywanie tych usług przez uprawnionego przewoźnika drogowego.

Interpretacji ww. przepisów prawa podatkowego udzielono według stanu prawnego obowiązującego na dzień 30.04.2004 r.

    Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu