Temat interpretacji
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi promocyjne i marketingowe na rzecz XXX. W ramach takiej usługi Spółka nieodpłatnie przekazuje klientom zleceniodawcy różnego rodzaju gadżety, upominki itp. Spółka twierdzi, że wydatki na zakup upominków są składnikiem ceny usługi, która jest równa sumie poniesionych kosztów powiększonej o marżę. Stwierdzenie powyższe poparte jest odpowiednimi zapisami w załączonej do wniosku umowie ze zleceniodawcą. Strona uważa, że w tej sytuacji czynność przekazania upominków nie podlega opodatkowaniu.
Zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w opisanym przypadku nie zostaje wypełniona
hipoteza cytowanego przepisu art. 7 ust 2, ponieważ Spółka otrzymuje wynagrodzenie za przekazane produkty. Nie ma przy tym znaczenia, że dokonującym zapłaty nie jest bezpośredni odbiorca towaru, lecz zleceniodawca usługi, w ramach której przekazanie następuje. Podatek należny z tytułu wykonania w/w czynności zostaje naliczony od wartości usługi. Sama czynność przekazania nie podlega więc opodatkowaniu z mocy powołanego przepisu.
Naczelnik tutejszego Urzędu zauważa ponadto, że w treści wniosku Spółka zawarła stwierdzenie, iż świadczone przez nią usługi będą opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy.
Natomiast na podstawie opisu stanu faktycznego i treści umowy wydaje się, iż zakres usług świadczonych przez Spółkę jest szerszy niż wynikający z treści art. 27 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy (np. usługi wsparcia technicznego). Aby Spółka mogła odstąpić od opodatkowania w Polsce całości usług świadczonych dla kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty, musi najpierw zakwalifikować świadczone przez siebie usługi do właściwych grup statystycznych. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Klasyfikacja Urzędu Statystycznego jest dla organu podatkowego podstawą kwalifikacji prawnej danej czynności.