Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 18.10.2004 r. skierowane do Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie przekazane do tut. Urzędu 09.11.2004 r. Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a §1 w związku z art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje:
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zmianami). Opłaty roczne wnoszone są - zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - do 31 marca każdego roku, przy czym właściwy organ może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego przy spełnieniu warunku określonego w tym przepisie. W świetle powyższych regulacji prawnych opodatkowanie opłat za użytkowanie wieczyste gruntów uzależnione jest od terminów ich płatności (określonych na podstawie cyt. art. 71 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Zatem przedmiotowe opłaty, których termin płatności przypadał przed dniem 1 maja 2004 r. nie podlegają regulacjom ustawy o VAT, natomiast ustalenie przez Urząd dla nich terminu płatności przypadającego począwszy od tego dnia powoduje, iż podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.