Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.09.... - Interpretacja - IV/443/132/04/I/ZD

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. IV/443/132/04/I/ZD, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.09.2004r. (data wpływu 01.10.2004r.) uzupełnione pismem z dnia 02.11.2004r. (złożonym 05.11.2004r.), dotyczące zagadnienia powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu leasingu z innego państwa członkowskiego używanych środków transportowych (ciągniki siodłowe) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia co następuje.

Wobec faktu, iż z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że spółka mająca siedzibę w RP, będąca płatnikiem podatku od towarów i usług VAT i nie posiadająca swoich oddziałów na terenie innych państw członkowskich zamierza wyleasingować środki transportu tj. ciągniki siodłowe od leasingodawcy (z którym nie jest powiązana), posiadającego swoją siedzibę na terenie państwa członkowskiego i posiadającego wewnątrzwspólnotowy Nr NIP, oraz że odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingodawca,a leasingobiorca w okresie trwania leasingu będzie rozporządzał środkami transportu jak użytkownik i dopiero wówczas stanie się właścicielem w/w środków transportu i nabędzie prawo do rozporządzania nimi jak właściciel jeżeli po wygaśnięciu umowy leasingu odkupi środki transportowe od leasingodawcy, leasing środków transportowych nie stanowi umowy leasingu, o której mowa w art. 7 ust 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U., Nr 54, poz. 535) tj., w wyniku której odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający i w której, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 2 nie przewidziano opcji, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione, zatem powyższe czynności nie mogą być taktowane jak dostawa towarów, lecz jako usługa.

W myśl art. 5 ust 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla stwierdzenia obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub braku obowiązku opodatkowania decydujące będzie ustalenie, w oparciu o art. 27 cyt. ustawy, miejsca świadczenia usługi.Zgodnie z ust 3 i ust 4 pkt 6 w/w art. 27 cyt. ustawy o VAT jeżeli usługi wynajmu, dzierżawy lub inne o podobnym charakterze, tzn. również usługi leasingu, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, są świadczone na rzecz:

1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego czyli poza obszarem terytorialnym wspólnoty,

2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania .

Jak wynika z treści w/w przepisu określone w nim miejsce świadczenia usługi nie dotyczy przypadków gdy przedmiotem usług wynajmu, dzierżawy lub leasingu są środki transportu. Zatem w przypadku leasingu środków transportu na zasadzie najmu zastosowanie ma ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług wyrażona w ust. 1 cyt. art. 27, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Z powyższego wynika, iż usługi leasingu środków transportu są opodatkowane w miejscu gdzie usługodawca ma siedzibę lub prowadzi stale działalność gospodarczą w zakresie tych usług.

Uwzględniając powyższe w przedmiotowym przypadku miejscem świadczenia usługi leasingu wg ogólnej zasady miejsca świadczenia usług wyrażonej w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy będzie Dania, a zatem przedmiotowa usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu w kraju w oparciu o w/cyt art. 5 ust 1 pkt 1 i nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT dla leasingobiorcy, a miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi będzie terytorium innego kraju członkowskiego.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze