Temat interpretacji
Działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w odpowiedzi na pismo Waszej Spółki z dnia 2004.10.07 w sprawie udzielenia odpowiedzi na temat: wysokości stawki VAT na usługi stolarki budowlanej (montaż okien, podłóg, drzwi, futryn) świadczone na rzecz osób fizycznych w budownictwie mieszkaniowym, informuje co następuje:
Z treści pisma wynika, że Wasza Spółka zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych jak również świadczeniem usług remontowo-budowlanych, na które zawierane są umowy cywilnoprawne zlecające spółce np. montaż okien, wykonanie podłóg. Do zleconej usługi dodawana jest wartość materiałów i całość zarówno materiały jak i usługa opodatkowana jest jednolitą stawką 7%.
Odpowiadając na zadane pytanie należy stwierdzić, iż zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) od dnia 1 maja 2004 r do dnia 31 grudnia 2007 r stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą .
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art.146 ust.2). Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art.2 pkt.12 cyt. ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Natomiast w oparciu o uregulowanie prawne zawarte w art.41 ust.1 w/w ustawy, stawkę podatku VAT w wysokości 22% stosuje się do dostaw materiałów budowlanych. Z normy prawnej zawartej w przepisach art. 2 pkt 6 oraz art.8 ust.3 cytowanej ustawy wynika, że zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Podatnik wykonując czynności podlegające opodatkowaniu obowiązany jest zatem do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania. Jeśli więc przedmiotem zawartej ze zleceniodawcą tych robót umowy cywilnoprawnej są roboty (usługi) budowlano-montażowe w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego, wówczas należy uznać, że mamy do czynienia z usługą budowlaną, co oznacza że dla całej usługi obejmującej zarówno wartość materiałów, jak też robociznę, należy zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT.Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zawarta umowa cywilnoprawna o wykonanie usługi budowlanej przewiduje odrębne rozliczanie robocizny, zużycia materiałów. Wówczas stawki podatku winny odnosić się do poszczególnych towarów lub usług.
Jeżeli więc Wasz Spółka wykonuje usługę remontowo-budowlaną związaną z budownictwem mieszkaniowym i wystawia fakturę za wykonanie usługi wówczas całość usługi wraz z materiałem należy opodatkować stawką 7%.
W przypadku natomiast gdy w fakturze wykazana będzie w oddzielnych pozycjach dostawa materiałów budowlanych oraz usługa budowlano-montażowa, wówczas daną sprzedaż należy opodatkować wg właściwych stawek podatku, tj. materiały wg stawki 22% natomiast usługę wg stawki podatku 7%.
Reasumują powyższe należy stwierdzić, iż zastosowanie przez podatnika jednej stawki podatkowej do całości usługi wraz z materiałami niezbędnymi do jej wykonania, uzależnione jest od konkretnych okoliczności, a mianowicie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, wystawionej faktury jak również przedmiotu zawartych umów pomiędzy zleceniodawcą usługi a Spółką (wykonawcą danej usługi budowlanej).
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.