Temat interpretacji
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu
podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorim kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
W art. 10 ustawy przewidziano jednak przypadki, których zaistnienie powoduje, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje, a zatem nie zachodzi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednym z rodzajów takiego przypadku jest wyłączenie przedmiotowe. W takiej sytuacji przywóz towarów z innego kraju Wspólnoty nie podlega opodatkowaniu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za
wynagrodzeniem, gdyż spowodowane jest ono charakterem dostawy, w wyniku której, ma miejsce nabycie towarów na terytorium kraju (Polski) i niestanowiące jest u podatnika dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy). Zatem przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
U podatnika dokonującego dostawy (spoza terytorium Polski) nie występuje opodatkowana dostawa towarów, gdy w jej następstwie nie nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, czyli tak jak to ma miejsce w sytuacji opisanej przez Spółkę. Mając na uwadze powyższe, użytkowanie form wulkanizacyjnych na zasadzie umowy przekazania do korzystania, Spółka nie będzie rozpoznawać dla potrzeb podatku VAT.