Temat interpretacji
W dniu 6.05.2004 r. wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu zapytanie złożone przez Pana ... prowadzącego działalność gospodarczą ".." w zakresie udzielenia odpowiedzi w sprawie:
stosowania stawki podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu własnoręcznie unikatowych wyrobów ze szkła jako dzieła sztuki
oraz czy usługi związane z przekazaniem praw autorskich do projektu są zwolnione z podatku od towarów i usług
W ocenie podatnika sprzedaż wyrobów wykonywanych własnoręcznie ze szkła podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7% na podstawie art.120 ust.3 pkt 1a usatwy o podatku od towarów i usług. Ponadto zdaniem podatnika przekazanie praw autorskich do projektu jest zwolnione od podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 poz.11 do w.w ustawy.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr. 137, poz. 926 z późn. zmian.) w odpowiedzi na zadane pytanie wyjaśnia co następuje:
W przypadku sprzedaży we własnej galerii, przez artystę plastyka, dzieł sztuki, zakwalifikowanych przez urząd statystyczny do grupowania PKWiU 92.31.10-00.12 obrazy w szkle wykonane w całości ręcznie, oryginalne ramy do obrazów i luster ręcznie malowane w różnych technikach w tym : szkło fusing lub PKWiU 92.31.10-00.22 rzeźby z dowolnych materiałów wykonanie ręcznie , stosownie do art. 120 ust.3, w związku z art.120 ust.1 pkt 1a i 1c ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) należy stosować stawkę podatkową w podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Sprzedaż przez artystę innych wyrobów wykonanych za szkła tj. luster, świeczników, wazonów, talerzy pater i krzeseł zakwalifikowanych przez ofgan statystyczny do grupowania PKWiU innego niż wymienione w art. 120 ust.1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką podstawową tj.22%.
W przypadku wykonywania dzieł sztuki na zamówienie zdaniem tut. Organu, artysta o ile wraz z dostawą gotowych dzieł (wyrobów) przeniesie również na rzecz nabywcy prawa autorskie do przedmiotowych dzieł ( co ujęte zostanie w stosownej umowie, wyroby zaś nie będą sygnowane imieniem twórcy) ma prawo, do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sytuacji będziemy mieli bowiem do czynienia nie z dostawą towarów lecz z usługą, o której mowa w zał. Nr 4 poz.11 do cyt,. ustawy o podatku od towarów o usług.