Działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) i w odpowiedzi na pismo Pa... - Interpretacja - PP.443-11/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.11.2004, sygn. PP.443-11/04, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) i w odpowiedzi na pismo Pana z dnia 16.11.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie uprzejmie informuje, iż zgodnie z postanowieniami Wieloletniej Umowy Finansowej SAPARD (zawartej w dniu 25 stycznia 2001 r. w Brukseli pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich, a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowanej w Monitorze Polskim z 2001 r. Nr 30, poz. 502 ze zm.) bez kategorycznej i wyraźnej decyzji Komisji, nie będą kwalifikowały się do współfinansowania przez Wspólnotę Europejską w ramach Programu SAPARD podatki, cła i opłaty importowe, które mogą być odzyskiwane, refundowane, lub kompensowane w jakikolwiek inny sposób.

Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym z wyjątkiem przypadków, gdy jest on faktycznie i ostatecznie poniesiony przez końcowego beneficjenta lub indywidualnego odbiorcę w ramach programu pomocy zgodnie z art. 87 Traktatu oraz w przypadku pomocy finansowanej przez instytucję wyznaczoną przez Państwo Członkowskie. VAT, który podlega zwrotowi, przy zastosowaniu jakichkolwiek środków, nie może być uznany za wydatek kwalifikowany nawet, jeżeli końcowo beneficjent lub indywidualny odbiorca faktycznie go nie odzyska.

Mając powyższe na uwadze, podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) w przypadku beneficjentów, będących podatnikami tego podatku, którym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany w ramach Programu SAPARD w przypadkach rolników ryczałtowych, którzy dokonują dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczą usługi rolnicze wyłącznie podmiotom nie będącym podatnikami podatku od towarów i usług, natomiast rolnikom ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych dla podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. W tych przypadkach prawo rolników ryczałtowych do otrzymania zryczałtowanego zwrotu podatku jednocześnie wyklucza możliwość zaliczenia tego podatku do kosztów kwalifikowanych w Programie SAPARD.

W swoim piśmie z dnia 16.11.2004 r. pisze Pan, iż "jest rolnikiem ryczałtowym, posiadającym gospodarstwo rolne o pow. 65,83 ha". Zgodnie z art. 2 pkt. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) rolnikiem ryczałtowym - "... rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43, ust. 1 pkt. 3 z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku przysługuje rolnikowi ryczałtowemu w przypadku, gdy dokonuje dostaw produktów rolnych, a także w przypadku świadczenia usług rolniczych na rzecz podatnika, który rozlicza ten podatek.

    W związku z powyższym należy jednak zaznaczyć, że zryczałtowany zwrot podatku nie dotyczy sytuacji, gdy dostawa ta lub świadczenie usług dokonywane jest:
  1. na rzecz podatników nie rozliczających podatku VAT (a więc zwolnionych podmiotowo od podatku lub wykonujących czynności wyłącznie zwolnione od podatku),
  2. na rzecz podmiotów nie będących podatnikami .

Urząd Skarbowy nie posiada realnych możliwości sprawdzenia na rzecz jakich podatników dokonuje Pan sprzedaży płodów rolnych ze swojego gospodarstwa rolnego.

Reasumując przy założeniu, iż płody rolne sprzedaje Pan podatnikom VAT, podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego, natomiast jeśli płody rolne ze swojego gospodarstwa rolnego sprzedaje Pan wyłącznie na rzecz podmiotów nie będących podatnikami VAT, to podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany w ramach Programu SAPARD.

Urząd Skarbowy w Hrubieszowie