Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-2398/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. PI/005-2398/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Zakład Komunikacji Miejskiej zawarł z Miastem umowę na świadczenie usług komunikacji autobusowej, tramwajowej i na rzecz osób niepełnosprawnych. ZKM otrzymuje od Miasta wynagrodzenie miesięczne wyliczone jako iloczyn stawki wynagrodzenia za jeden wozokilometr i ilość wykonanych w danym miesiącu przez ZKM wozokilometrów. Przedmiotem umowy są również usługi wspomagające, za które otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne. Na podstawie uchwały rady miasta pracownicy ZKM oraz członkowie ich rodzin są uprawnieni do korzystania z bezpłatnym przejazdów środkami komunikacji miejskiej, podstawą przejazdów są legitymacje i bilety rodzinne.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.

W art. 29 w/w ustawy, wskazano, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, z zastrzeżeniem ust 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Za obrót będący podstawą opodatkowania uznaje także otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane z dostawą lub świadczeniem usług.

Podstawę opodatkowania stanowi w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wszystko co stanowi płatność, która została za nie otrzymana lub ma być za nią otrzymana przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy.

W niniejszej sprawie ZKM świadczy usługi przewozowe na rzecz Miasta Gdańska, gdyż to od miasta ZKM otrzymuje wynagrodzenie za świadczone usługi wyliczone jako iloczyn stawki za 1 wozokm i ilości wykonywanych w danym miesiącu wozokm oraz wynagrodzenie prowizyjne z tytułu świadczenia usług wspomagających.

Wobec powyższego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają usługi komunikacji miejskiej oraz wynagrodzenie prowizyjne za usługi wspomagające świadczone przez ZKM na rzecz Miasta, a podstawą opodatkowania tych czynności jest kwota należna od Miasta.

Natomiast usługi bezpłatnego (ulgowego) przewozu środkami komunikacji miejskiej na rzecz pracowników i członków ich rodzin na podstawie wydanych legitymacji są rekompensowane w formie dotacji, tym samym mają wpływ na wysokość sprzedaży opodatkowanej ZKM.

Izba Skarbowa w Gdańsku