Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. ... - Interpretacja - PP-077/SIP/1812/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. PP-077/SIP/1812/04, Izba Skarbowa w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 2 listopada 2004r. Nr ZP-II-443/150/04 gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 30 września 2004r. Spółka zwróciła się z prośbą o interpretację przepisów prawa dotyczących podatku od towarów i usług, w związku z nabyciem usług hotelarskich i gastronomicznych w krajach Unii Europejskiej. Zdaniem Spółki nabycie tych usług stanowi import usług, który dokumentuje się fakturą wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, przy czym podatek ten jest również podatkiem naliczonym, podlegającym odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pismem z dnia 2 listopada 2004r. Nr ZP-II-443/150/04 Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy udzielił informacji, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, z tytułu nabycia wymienionych usług nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska. Przyznaje, że Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia wymienionych powyżej usług, jednakże z innych powodów.

Zgodnie z ogólną zasadą, określoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Dla usług hotelarskich i gastronomicznych nie zostało określone w art. 27 ust. 2 - 6 i w art. 28 szczególne miejsce świadczenia usług. W takim przypadku miejscem opodatkowania tych usług jest miejsce siedziby świadczącego usługę (miejsce prowadzenia działalności, bądź miejsce stałego zamieszkania). Zatem usługi gastronomiczne i hotelarskie, których świadczący ma siedzibą (prowadzi działalność) w krajach Unii Europejskiej, tj. w Wielkiej Brytanii i Niemczech tam podlegają opodatkowaniu według tamtejszych zasad. Nabycie tych usług nie mieści się w pojęciu importu usług. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Dotyczy to usług opodatkowanych na terytorium Polski.

Reasumując nabywane przez Spółkę usługi nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju, a w związku z tym brak jest podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy