Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu,
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu. W myśl art.
19 ust. 6 w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.
O momencie powstania obowiązku podatkowego przesądza data potwierdzenia wywozu towaru poza granicę - jednak podatnik może wykazać obowiązek podatkowy ( rozumiany jako sprzedaż opodatkowaną stawką 0% ) dopiero w chwili, gdy dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza granicę RP. Podatnik, który dokonuje sprzedaży eksportowej, ma prawo do zastosowania preferencyjnej - 0 % stawki podatku VAT w stosunku do tej sprzedaży, przy spełnieniu warunków określonych w przepisie art. 41 ust. 4, ust. 6-9 w/w ustawy. W myśl ww. przepisu, stawkę 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W ustawie o VAT nie określono formy takiego potwierdzenia. Kwestia uzyskania przez właściwy urząd celny potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty regulowana jest odpowiednimi przepisami celnymi. A zatem Podatnik winien posiadać stosowne dokumenty - spełniające warunki określone w przepisach celnych, które będą jednoznacznie potwierdzać wywóz towarów poza granicę Wspólnoty.
Wywóz ostateczny towarów poza obszar Unii Europejskiej regulują art. 161 ust. 5 rozporządzenia rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny i art.788-796 rozporządzenia komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiającego przepisy wykonawcze do tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 792 rozporządzenia komisji (EWG) nr 2454/93, ustanawiającego przepisy wykonawcze do wspólnotowego kodeksu celnego, zgłoszenie do wywozu towarów należy dokonać na podstawie dokumentu SAD składającego się z kart 1, 2 i 3.
Zastosowanie tych kart jest następujące: karta 1 jest przeznaczona dla urzędu celnego, w którym zgłoszenie zostało dokonane karta 2 służy celom statystycznym karta 3 przeznaczona jest dla zgłaszającego. Eksport na potrzeby VAT powinien być potwierdzony na karcie 3 dokumentu SAD czerwoną pieczęcią "EXPORT" przez właściwy urząd celny. Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej nie został spełniony (podatnik nie otrzymał kart SAD 3 potwierdzającej wywóz towarów poza Wspólnotę do dnia złożenia deklaracji podatkowej) nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania ( przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres ) dokumentu potwierdzającego wywóz. W przeciwnym wypadku musi zastosować do tej sprzedaży stawki podatku obowiązujące w kraju. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż w/w określony upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów. Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że podatnik winien posiadać oryginał karty SAD 3.