Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 11.10.2004 r. informuje, że otrzymanie faktury przez nabywcę usługi (udzielenie licencji) uprawnia go do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tej fakturze bez względu na fakt, czy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej usługi.
Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka nabyła prawa do użytkowania oprogramowania. Sprzedawca usługi wystawił fakturę VAT na całą wartość prawa użytkowania oprogramowania, wyszczególniając na fakturze trzy terminy płatności, które odpowiadają warunkom płatności uzgodnionym w "umowie dostawy licencjonowanego oprogramowania". Spółka przedstawiając swoje stanowisko stwierdziła, że ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony pomimo, że u wystawcy tej faktury nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi.
Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnik może pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Od tej generalnej zasady określającej termin rozliczenia podatku naliczonego, w przedstawionym stanie faktycznym nie określono wyjątków (pomijając możliwość obniżenia podatku należnego w miesiącu następnym po miesiącu otrzymania faktury - art. 86 ust. 11 ustawy).
Art. 86 ust. 12 ustawy stanowi, że w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Zastrzeżenie zawarte w art. 86 ust. 11 ustawy (pomijając kwestię czy usługa została wykonana), nie odnosi się do faktur dokumentujących czynności określone w art. 19 ust. 13 pkt 1,
2, 4, 7, 9-11.
W przedstawionym stanie faktycznym doszło do świadczenia usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 9 ww. ustawy.
Uwzględniając powyższe przepisy należy stwierdzić, że Spółka ma prawo dopomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturzedokumentującej nabycie licencji na oprogramowanie, bez względu na fakt, czy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej usługi, w miesiącu jej otrzymania lub w miesiącu następnym.
Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.