Temat interpretacji
W zakresie zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy sprzedaży wysyłkowej gier komputerowych zawierających nośnik cyfrowy z zapisem gry /np. CD, DVD, Blue Ray lub inny/ lub zawierających klucze dostępu do uruchomienia gry.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19.06.2013r. (data wpływu 27.06.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy sprzedaży wysyłkowej gier komputerowych zawierających nośnik cyfrowy z zapisem gry /np. CD, DVD, Blue Ray lub inny/ lub zawierających klucze dostępu do uruchomienia gry - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27.06.2013r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy sprzedaży wysyłkowej gier komputerowych z nośnikiem cyfrowym bądź kodem dostępu do gry.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. (zwana dalej Spółką) zamierza w ramach prowadzenia swojej działalności sprzedawać poprzez własny sklep internetowy gry komputerowe (w tzw. wersjach pudełkowych) zapisane na cyfrowych nośnikach informacji (takich jak CD, DVD, Blue Ray i inne) oraz gry komputerowe w tzw. wersjach pudełkowych niezawierających nośnika cyfrowego a zawierające klucz dostępu - kody (ciąg cyfr lub hasło) służące do uruchomienia gry pobranej bezpłatnie przez Internet z serwerów producenta. Spółka powyższą sprzedaż realizować będzie wyłącznie poprzez Internet a towary dostarczać będzie wyłącznie metodą wysyłkową, zatem według PKD 47.91.Z Spółka zajmować się będzie sprzedażą detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
Klient dokonuje wyboru towaru w oparciu o ogłoszenia, katalogi, informacje dostarczone na stronie internetowej, modele albo inny środek reklamy i składa swoje zamówienie za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Internet (zwykłe poprzez specjalne środki zapewnione w ramach takiej strony internetowej) a nabyte towary będą dostarczone do klienta za pomocą poczty lub firm kurierskich.
Sprzedawane towary będą zakupywane bezpośrednio od producentów, lub pośredników posiadających licencję na ich rozpowszechnianie po uprzednim dostosowaniu ich do użytku (tłumaczenie, nadanie napisów lub dodanie ścieżki dźwiękowej dubbing (w przypadku gier).
W skład sprzedawanej gry komputerowej przez Spółkę wchodzą następujące elementy:
- Opakowanie
- Wkładka
- Instrukcja
- Licencja
- Folder
- Nośnik (np. płyty CD, DVD) lub klucz dostępu czyli kod.
Całość opakowania sprzedawana będzie jako jeden towar i traktowana jako odpłatna dostawa towaru zgodnie z art. 5 ust. 1 w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Na dokumencie sprzedaży będzie widniała jako jedna pozycja gra komputerowa - tytuł bez wyodrębniania poszczególnych elementów składowych (pudełko, płyta itp.).
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012r., poz. 1382) paragraf 4 ust. 1 pkt 1 lit l) precyzuje, iż:
Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się, w przypadku dostaw płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
- Czy gra komputerowa (w tzw. wersji pudełkowej) zapisana na nośniku cyfrowym (takim jak CD, DVD, Blue Ray i inne) sprzedawana metodą wysyłkową przez firmę jest dostawą w rozumieniu § 4 ust. 1 pkt 1 ww. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012r....
- Czy gra komputerowa (w tzw. wersji pudełkowej), nie zawierająca nośnika cyfrowego a zawierająca klucze dostępu - kody (ciąg cyfr lub hasło) służące do uruchomienia gry pobranej bezpłatnie przez Internet z serwerów producenta sprzedawana metodą wysyłkową przez firmę jest dostawą w rozumieniu § 4 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012r ...
Zdaniem Wnioskodawcy:
Spółka stwierdza, że gra komputerowa z kodem i zapisana na nośniku nie jest dostawą w rozumieniu § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.11.2012r.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez towar rozumie się będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z ww. art. opakowanie (pudełko), instrukcja, licencja, folder, nośnik - zawarte w grze komputerowej, są towarami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zatem ich odpłatne przekazanie stanowi dostawę towaru, która na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Gra komputerowa, zapisana na nośniku a nośnik to zupełnie inne towary sklasyfikowane w PKD całkiem oddzielnie. Gra komputerowa jest wymieniona pod nr PKD 58.21.Z oraz PKD 47.41 a nośnik jest wymieniony pod nr PKD 47.63Z, która to klasyfikacja precyzuje m.in. sprzedaż czystych taśm, płyt i dyskietek jak i nagrań muzycznych, taśm wideo i audio, płyt CD i DVD.
Odczytując wprost przepis § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.11.2012r. należy rozróżnić dwie odrębne dostawy towarów utworu np. gra komputerowa i nośnik. W przepisie jest mowa o cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie.
Gra komputerowa:
W polskiej doktrynie prawa autorskiego nie ma jednolitego stanowiska co do możliwości uznania gier komputerowych za programy komputerowe. Należy odróżnić grę komputerową od programu komputerowego. Gra komputerowa jest budowana na bazie różnych oprogramowań komputerowych, z których powstaje gra komputerowa. Oprogramowanie (ang. software) jako całość to grupa informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie.
Oprogramowanie tworzą programiści w procesie programowania. Oprogramowanie jako przejaw twórczości jest chronione prawem autorskim, twórcy zezwalają na korzystanie z niego na warunkach określanych w licencji. Do gry komputerowej w zapisie cyfrowym stworzonej na bazie oprogramowania, dochodzi jeszcze bardzo skomplikowana fabuła, ścieżka dźwiękowa, filmy odtwarzane między poszczególnymi scenami. Nie mamy zatem do czynienia wyłącznie z programem komputerowym, gdyż dochodzi jeszcze utwór audiowizualny. Gra komputerowa to utwór artystyczny porównywalny z książką, filmem lub utworem muzycznym.
Gra komputerowa aby działała u użytkownika wymaga odpowiedniego zestawu komputerowego z odpowiednim oprogramowaniem. Bez niego gra nie będzie działała, będzie bezużyteczna.
Z czytanego wprost przepisu, nie można mówić, że spółka zajmuje się dostawą cyfrowego nośnika danych tylko utworu audiowizualnego lub audio zapisanego za pomocą programu komputerowego. Za cyfrowy nośnik danych Spółka nie pobiera zapłaty gdyż traktuje utwór jako całość opakowania. Gry komputerowe na nośnikach mają stawkę 23% podatku od towarów i usług.
Wartość nośnika nie będzie miała wpływu na wartość pakietu gier komputerowych na nośniku (np. na płycie CD, DVD). W myśl ustawy o prawie autorskim sprzedaż egzemplarza programu komputerowego na nośniku elektronicznym (np. na płycie CD, DVD) zazwyczaj nie pociąga za sobą przejścia majątkowego prawa autorskiego (do ww. programu) ze zbywcy na kupującego. Jest tylko powieleniem utworu z prawami autorskimi. Klient płaci tylko za utwór, nie ujmuje się oddzielnie w dokumencie sprzedaży nośnika (np. na płycie CD, DVD, natomiast ujmuje się koszty sprzedaży wysyłkowej, Nośnik (np. płyta CD, DVD) w przypadku prowadzonej przez Spółkę sprzedaży nie jest towarem lecz opakowaniem towaru, którym w tym przypadku jest utwór, Spółka więc będzie sprzedawać zwielokrotnione egzemplarze utworu. Spółka stoi na stanowisku, że sprzedawanym towarem będzie wyłącznie utwór, a nie dodatek czyli nośnik, To wartość utworu stanowić będzie cenę sprzedaży a nie nośniki na której jest zawarta. W pudełku może się znajdować kilka płyt, na które jest naniesiony utwór, jak również może być tylko jedna płyta (zależnie od pojemności nośnika). W obu przypadkach cena utworu będzie taka sama.
Gdyby załączone nośniki (np. płyty CD, DVD) zwiększały cenę dostawy w stosunku do ceny samej gry mielibyśmy do czynienia z odpłatnym wydaniem dwóch różnych towarów o różnej klasyfikacji statystycznej i takich samych na dzień dzisiejszy stawkach podatkowych VAT - 23%. Gdyby stawki na nośniki grę (czyli utwór) były różne mielibyśmy do czynienia ze sprzedażą dwóch różnych towarów z dwiema różnymi stawkami podatkowymi VAT.
Należy również zaznaczyć, iż w grach w tzw. pudełkowych zamiast nośników cyfrowych mogą znajdować się tylko tzw. klucze dostępu - kody (ciąg cyfr lub hasło) służące do uruchomienia gry pobranej bezpłatnie przez Internet z serwerów producenta. Klucz nie jest nośnikiem jest tylko narzędziem do uruchomienia gry, pozwalającym tak samo jak nośnik cyfrowy (płyta CD, DVD) uruchomić i korzystać z gry.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących sprzedaży gier komputerowych z nośnikiem cyfrowym lub kodem dostępu uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011r. Dz. U. nr 177, poz. 1054 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 111 ust. 8 cyt. ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa ().
Kwestię zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników w obecnym stanie prawnym reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012r. poz. 1382). Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na rodzaj prowadzonej działalności zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia oraz wysokość obrotu do określonej przepisami wysokości obrotów. Stosownie do § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
W części II załącznika do ww. rozporządzenia sprzedaż dotycząca szczególnych czynności, w pozycji 36 wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Ponadto, w poz. 37 ww. załącznika zostało wymienione świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Natomiast § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l) rozporządzenia stanowi, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się, w przypadku dostaw płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar dokonywać sprzedaży poprzez własny sklep internetowy gier komputerowych (w tzw. wersjach pudełkowych) zapisanych na cyfrowych nośnikach informacji (takich jak CD, DVD, Blue Ray i inne) oraz gier komputerowych w tzw. wersjach pudełkowych niezawierających nośnika cyfrowego a zawierające klucz dostępu - kody (ciąg cyfr lub hasło) służące do uruchomienia gry pobranej bezpłatnie przez Internet z serwerów producenta. Spółka powyższą sprzedaż realizować będzie wyłącznie poprzez Internet a towary dostarczać będzie wyłącznie metodą wysyłkową.
Klient dokonuje wyboru towaru i składa swoje zamówienie za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Internet a nabyte towary będą dostarczone do klienta za pomocą poczty lub firm kurierskich.
Sprzedawane towary będą nabywane bezpośrednio od producentów, lub pośredników po uprzednim dostosowaniu ich do użytku (tłumaczenie, nadanie napisów lub dodanie ścieżki dźwiękowej dubbing (w przypadku gier)). W skład sprzedawanej gry komputerowej przez Spółkę wchodzą następujące elementy: opakowanie, wkładka, instrukcja, licencja, folder, nośnik (np. płyty CD, DVD) lub klucz dostępu czyli kod.
Całość opakowania sprzedawana będzie jako jeden towar i traktowana jako odpłatna dostawa towaru zgodnie z art. 5 ust. 1 w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Na dokumencie sprzedaży będzie widniała jako jedna pozycja gra komputerowa - tytuł bez wyodrębniania poszczególnych elementów składowych (pudełko, płyta itp.).
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest, czy do sprzedaży ww. towaru będzie miał zastosowanie przepis § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l) rozporządzenia.
Ad. 1
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedawać wysyłkowo gry komputerowe zawierające nośnik cyfrowy - CD, DVD, Blue Ray lub inny z zapisaną na nim grą. Przepis § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l) rozporządzenia bezwzględnie stanowi, że wyłączeniu ze zwolnień od obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej podlega sprzedaż płyt oraz wszelkich nośników cyfrowych z zapisanymi danymi. W ocenie tut. Organu płytę CD, DVD, Blue Ray bądź inny nośnik zawierający cyfrowy zapis gry komputerowej należy uznać za towar, którego dostawa objęta jest dyspozycją wyżej powołanego przepisu. Nie ma przy tym znaczenia, czy zapis gry komputerowej zawiera tylko zapis odpowiedniego programu komputerowego, czy też obejmuje utwór audiowizualny, jak wskazał Wnioskodawca, bowiem zapisana na danym nośniku gra komputerowa wypełnia przesłankę zapisu danych na tym nośniku. W związku z powyższym nie można uznać, że sprzedaż gier komputerowych w formie tzw. pudełkowej zawierających nośnik cyfrowy z zapisem gry komputerowej wraz z instrukcją, opakowaniem /pudełkiem/, wkładką, licencją, folderem może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej z uwagi na limit obrotów czy też zwolnienie wynikające z § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z poz. 36 załącznika do tego rozporządzenia. Głównym przedmiotem sprzedaży stanowiącej grę komputerową jest właśnie nośnik cyfrowy zawierający zapis danej gry, natomiast inne ww. elementy stanowią jego wyposażenie poboczne i opakowanie. Klienci nie dokonują zakupu gry komputerowej składającej się z opakowania, wkładki, instrukcji, licencji, folderu bez nośnika cyfrowego zawierającego zapis tej gry, gdyż właśnie nośnik cyfrowy z zapisem gry jest celem nabycia przez klientów . Tym samym do sprzedaży gier komputerowych z nośnikiem cyfrowym, na którym ta gra jest zapisana, Wnioskodawca, niezależnie od tego, że będzie prowadził sprzedaż wysyłkowo w sposób, o którym mowa w pozycji 36 załącznika do rozporządzenia, będzie zobowiązany ewidencjonować taką sprzedaż na kasie rejestrującej.
W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem nr 1 należy uznać za nieprawidłowe.
Ad. 2
Ponadto Wnioskodawca wskazał, że będzie prowadził wysyłkowo sprzedaż gier komputerowych zawierających kod dostępu do gry czyli klucz dostępu - ciąg cyfr lub hasło służące do uruchomienia gry, którą uprzednio nabywca pobrał bezpłatnie przez Internet z serwerów producenta. W takim przypadku sprzedawana przez Wnioskodawcę gra komputerowa nie będzie zawierała nośnika cyfrowego z zapisem gry.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż w przypadku sprzedaży gry komputerowej zawierającej kod dostępu do danej gry pobranej uprzednio przez Internet, nie będzie miał zastosowania przepis § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l) rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprzedawana przez Wnioskodawcę gra komputerowa zawierająca kod dostępu oraz dodatkowe elementy w postaci opakowania, wkładki, instrukcji, licencji, folderu, a zatem niezawierająca nośnika cyfrowego z zapisanymi danymi, nie będzie podlegała obowiązkowemu ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej zgodnie z powołanym wyżej § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l) rozporządzenia. Wnioskodawca dokonując sprzedaży takich gier będzie mógł korzystać ze zwolnienia od obowiązku rejestracji ich sprzedaży na kasie rejestrującej przy wypełnieniu wszystkich przesłanek wynikających z przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z poz. 37 załącznika do tego rozporządzenia. Organ podatkowy nadmienia, że prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 ww. załącznika do rozporządzenia, przysługuje w sytuacji, gdy zapłata za świadczone usługi w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, bez względu na rodzaj wykonywanej usługi. Wyrażenie w całości odnosi się do poszczególnych transakcji świadczonych przez podatnika. Taka konstrukcja przepisu powoduje, że zwolnieniu nie podlega świadczenie usługi, za którą zapłacono częściowo gotówką, a częściowo za pośrednictwem banku lub poczty. Warunkiem zwolnienia jest bowiem to, aby konkretna transakcja została w całości zapłacona za pośrednictwem banku lub poczty oraz by było możliwe zidentyfikowanie transakcji, której zapłata dotyczy.
Tym samym więc stanowisko Wnioskodawcy objęte zakresem pytania nr 2 oceniając całościowo tut. Organ uznał za nieprawidłowe, z uwagi na to, iż Wnioskodawca wskazał, że sprzedaż wysyłkowa gier komputerowych zawierających kod dostępu będzie korzystała ze zwolnienia od obowiązku stosowania kas rejestrujących jako dostawa towarów niepodlegająca pod regulację § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast w ocenie tut. Organu sprzedaż gier komputerowych z kodem dostępu należy uznać za świadczenie usług, które może korzystać ze zwolnienia od ewidencjonowania na kasie rejestrującej w myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 ww. załącznika do rozporządzenia.
Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 510 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie