Temat interpretacji
Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dzierżawy pojemników.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2013 r. (data wpływu 17 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dzierżawy pojemników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dzierżawy pojemników.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług związanych ze zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów. Od 1 lipca 2013 r. głównym usługobiorcą usług będą urzędy gmin, które zobowiązane są do zagospodarowania odpadów od mieszkańców swojego terenu. Niektóre gminy nie przewidują zakupu pojemników na odpady dla swoich mieszkańców. Firma, która podpisze umowę z gminą na odbiór i zagospodarowanie odpadów będzie zobowiązana do sprzedaży bądź dzierżawienia swoich pojemników dla mieszkańców obsługiwanego terenu. W związku z tym, Spółka będzie musiała podpisać indywidualnie umowy z osobami fizycznymi (mieszkańcami gminy) na dzierżawę pojemników. Do 30 czerwca 2013 r. wyżej wymieniona usługa eksploatacji pojemnika stanowiła integralną część umowy z klientem na wywóz odpadów, więc opodatkowana była stawką 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy VAT oraz załącznika nr 3 do ustawy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy dzierżawa pojemników dla osób zamieszkałych obsługiwaną gminę na rzecz której Spółka będzie świadczyć usługę odbioru i zagospodarowania odpadów opodatkowana będzie stawką VAT w wysokości 23%...
Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie rozdzielenia usługi na dzierżawę pojemników dla mieszkańców obsługiwanego terenu oraz na usługę odbioru odpadów na rzecz gminy, dzierżawa przestaje być integralną częścią umowy a wręcz osobną umową i nie będzie objęta 8% stawką podatku VAT tylko 23%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Art. 2 pkt 22 ustawy stanowi, że przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Niewymienienie danego towaru lub usługi w ustawie lub przepisach wykonawczych jako czynności opodatkowanych stawką obniżoną lub zwolnionych od podatku jest jednoznaczne z obowiązkiem zastosowania stawki podstawowej.
Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług związanych ze zbieraniem i zagospodarowaniem odpadów. Od 1 lipca 2013 r. głównym usługobiorcą usług Spółki będą urzędy gmin, które zobowiązane są do zagospodarowania odpadów od mieszkańców swojego terenu. Niektóre gminy nie przewidują zakupu pojemników na odpady dla swoich mieszkańców. Firma, która podpisze umowę z gminą na odbiór i zagospodarowanie odpadów będzie zobowiązana do sprzedaży bądź dzierżawienia swoich pojemników dla mieszkańców obsługiwanego terenu. W związku z tym, Spółka będzie musiała podpisać indywidualnie umowy z osobami fizycznymi (mieszkańcami gminy) na dzierżawę pojemników.
Należy zgodzić się ze Spółką, że w momencie wydzielenia z wykonywanej usługi odbioru i zagospodarowania odpadów dzierżawy pojemników dla mieszkańców obsługiwanego terenu, usługa ta przestanie być częścią umowy z gminą. W konsekwencji będzie ona podlegała opodatkowaniu zgodnie z zasadami dotyczącymi usług dzierżawy pojemników.
Natomiast dzierżawa pojemników ze względu na brak przepisów umożliwiających zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienie od podatku w tym zakresie podlega opodatkowaniu według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.
Reasumując, dzierżawa pojemników dla osób zamieszkałych obsługiwaną gminę (na rzecz której Spółka będzie świadczyć usługę odbioru i zagospodarowania odpadów) opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 23%.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu