Temat interpretacji
opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci budynku magazynowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011r. (data wpływu 4 sierpnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci budynku magazynowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu w postaci budynku magazynowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest właścicielem nieruchomości (budynek magazynowy), która została zakupiona w czerwcu 2004r. i w tym samym roku oddana została do użytkowania. Przy zakupie nieruchomości Spółka odliczyła podatek naliczony. Począwszy od końca 2005r. nieruchomość była przez Spółkę wynajmowana. Sprzedaż z tego tytułu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nieruchomość stanowi u Spółki środek trwały i podlega amortyzacji. W budynku nie dokonywano ulepszeń wpływających na jego wartość początkową dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (miał jedynie miejsce remont). Obecnie Spółka planuje wniesienie nieruchomości aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian za aport Spółka obejmie udziały o wartości nominalnej niższej niż aktualna wartość rynkowa nieruchomości. Nadwyżka wartości rynkowej nieruchomości ponad wartość nominalną przyznanych udziałów zasili kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy wniesienie nieruchomości aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości opisanej w treści wniosku aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegać będzie zwolnieniu z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Pojęcie pierwszego zasiedlenia" zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem oznacza ono oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.
W świetle ww. przepisów należy uznać, że dostawa nieruchomości (budynku magazynowego) podlega zwolnieniu z podatku VAT gdyż:
- od pierwszego zasiedlenia budynku (rozumianego jako jego wynajęcie) minęło więcej niż 2 lata;
- w budynku nie dokonywano nakładów skutkujących jego ulepszeniem tj. zwiększających jego wartość poczatkową.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).
Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Wniesienie aportu jest dostawą towarów, zważywszy na fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy dostawa ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie kodeksu spółek handlowych przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie ustawy. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa ETS wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów. Wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.
W związku z powyższym aport budynku magazynowego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.
Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Natomiast zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.
Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym
z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub ulepszony obiekt (jego cześć) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem. Zarówno sprzedaż, jak i najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości tj. budynku magazynowego, który został zakupiony w czerwcu 2004r. i w tym samym roku oddany został do użytkowania. Przy zakupie nieruchomości Spółka odliczyła podatek naliczony. Począwszy od końca 2005r. budynek był przez Spółkę wynajmowany. Sprzedaż z tego tytułu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W budynku nie dokonywano ulepszeń wpływających na jego wartość początkową dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (miał jedynie miejsce remont).
Z powyższego wynika zatem, że budynek został zasiedlony w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 14 cyt. ustawy o VAT w 2005r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a zamierzoną czynnością wniesienia aportem budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Od chwili zasiedlenia budynek ten nie był modernizowany w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zatem dostawa budynku będzie dokonywana po pierwszym zasiedleniu, po upływie okresu dłuższego niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT.
Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i przedstawione zdarzenie przyszłe wniesienie aportu w postaci budynku magazynowego podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Dodatkowa należy wskazać, że w przypadku zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT Wnioskodawca może z tego zwolnienia zrezygnować na podstawie art. 43 ust. 10 ww. ustawy i wybrać opodatkowanie pozytywną stawką na warunkach określonych w tym przepisie.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy dotycząca:
- określenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportu,
- obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego
została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach