Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionej usługi polegającej na wydruku publikacji w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnyc... - Interpretacja - IPTPP2/443-336/12-4/JS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2012, sygn. IPTPP2/443-336/12-4/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionej usługi polegającej na wydruku publikacji w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w związku z realizacją projektu pt. , ponieważ wydatki poniesione w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 13 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 czerwca 2012 r. (data wpływu 29 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pt. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pt. .

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 czerwca 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fundacja na podstawie zawartej umowy z Samorządem Województwa w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju realizuje projekt pt. , którego celem jest rozwijanie turystyki na obszarze LGD, poprzez wydanie publikacji . Data rozpoczęcia realizacji projektu 31.05.2011 r. data zakończenia projektu 27.12.2011 r. W ramach realizowanego projektu pokryte zostały koszty związane z opracowaniem i wydrukiem publikacji, która następnie została bezpłatnie rozprowadzona wśród mieszkańców gminy oraz lokalnych bibliotek. Wydruk publikacji jest udokumentowany fakturą nr z dnia wystawioną na Wnioskodawcę na łączną kwotę zł brutto, w tym podatek VAT - zł. Fundacja wystąpiła o refundację całej kwoty wynikającej z ww. faktury, natomiast zwróciło się z wnioskiem o załączenie indywidualnej interpretacji odnośnie możliwości odzyskania podatku VAT przez Fundację.

Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej zajmuje się udzielaniem pożyczek na działalność gospodarczą i rolniczą. Usługi udzielania pożyczek są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 64.92.Z pozostałe formy udzielania kredytów. Korzystają one ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W ramach działalności statutowej Fundacja promuje kulturę regionu m. in. poprzez wydawanie publikacji o jego dorobku. Jako działalność pomocniczą zajmuje się sprzedażą ciepła (stawka VAT 23%) i z tytułu tej działalności Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą ciepła.

Fundacja na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionej usługi wydruku publikacji, ponieważ nie osiąga przychodu ze sprzedaży wydanej publikacji pt. .

Interpretacja stanowić będzie załącznik do wniosków o płatności na etapie rozliczania wydatków ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W piśmie z dnia 26 czerwca 2012 r. , będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż realizował projekt pt. , którego celem jest rozwijanie turystyki na obszarze Lokalnej Grupy Działania poprzez wydanie publikacji w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Data rozpoczęcia realizacji projektu 31.05.2011 r. - data zakończenia projektu 27.12.2011 r.

Dokonane zakupy towarów i usług (usługa wydruku publikacji) w ramach realizacji projektu, o którym mowa we wniosku, wykorzystane są do czynności niepodlegających opodatkowaniu. Fundacja na podstawie art. 86 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionej usługi wydruku publikacji, ponieważ nie osiąga przychodu ze sprzedaży wydanej publikacji pt. . Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych to jest takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego) - art. 86 ust. l ustawy o VAT. W związku z tym, że zakupiona przez Fundację usługa wydruku publikacji nie jest związana z czynnością opodatkowaną to nie ma możliwości odzyskania podatku należnego wynikającego z faktury z dnia dotyczącej zakupów dokonywanych w ramach projektu pt. .

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca w związku z realizacją projektu pt. , którego celem było opracowanie i wydruk publikacji, ma możliwość odzyskania podatku VAT od zakupionej usługi polegającej na wydruku publikacji w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, z których nabyciem podatek został naliczony oraz są wykorzystywane do czynności opodatkowanych to jest takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego) - art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z tym, że zakupiona przez Fundację usługa wydruku publikacji nie jest związana z czynnością opodatkowaną Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku należnego wynikającego z faktury z dnia dotyczącej zakupów dokonywanych w ramach projektu pt. i w związku z tym podatek VAT jest kosztem kwalifikowalnym projektu.

Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację ww. projektu sfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponieważ nie osiąga przychodu ze sprzedaży wydanej publikacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do treści art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (nie występujących w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Fundacja na podstawie zawartej umowy z Samorządem Województwa w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju realizuje projekt pt. , którego celem jest rozwijanie turystyki na obszarze LGD, poprzez wydanie publikacji w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Data rozpoczęcia realizacji projektu 31.05.2011 r. data zakończenia projektu 27.12.2011 r. W ramach działalności statutowej Fundacja promuje kulturę regionu m. in. poprzez wydawanie publikacji o jego dorobku. W ramach realizowanego projektu pokryte zostały koszty związane z opracowaniem i wydrukiem publikacji, która następnie została bezpłatnie rozprowadzona wśród mieszkańców gminy oraz lokalnych bibliotek. Zakupiona przez Fundację usługa wydruku publikacji nie jest związana z czynnością opodatkowaną. Dokonane zakupy towarów i usług (usługa wydruku publikacji) w ramach realizacji projektu wykorzystane są do czynności niepodlegających opodatkowaniu. Fundacja nie osiąga przychodu ze sprzedaży wydanej ww. publikacji. Wydruk publikacji jest udokumentowany fakturą wystawioną na Wnioskodawcę.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz opis sprawy stwierdzić należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego, uzależniający wykorzystywanie zakupionych towarów i usług do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, nie jest spełniony, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca dokonane zakupy towarów i usług (usługa wydruku publikacji) w ramach realizacji przedmiotowego projektu wykorzystane są do czynności niepodlegających opodatkowaniu. W związku z powyższym, Zainteresowany nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje z tego tytułu prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

W zakresie przedmiotowego projektu Wnioskodawca nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.) obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r. Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia powyższego warunku, zatem nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupionej usługi polegającej na wydruku publikacji w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w związku z realizacją projektu pt. , ponieważ wydatki poniesione w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto należy zauważyć, iż pojęcie kosztu kwalifikowalnego nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 251 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi