POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO/443-12/05/02

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PO/443-12/05/02, Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 23 lutego 2005 roku o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie w zakresie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, postępowanie przed sądem administracyjnym: czy paragony wydawane na autostradzie przez Autostrada Wielkopolska S.A., można zaliczać w koszty uzyskania przychodów i odliczać podatek VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu

po analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że paragon spełnia warunki faktury VAT, gdyż wyszczególniono w nim należność główną, podatek VAT 22% oraz podano NIP, w związku z czym przysługuje prawo odliczenia podatku VAT

postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e

W dniu 23 lutego 2005 roku wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca w swym piśmie zawarł dwa pytania dotyczące stosowania ustawy o podatku od towarów i usług:
1. "czy nasza firma, która prowadzi wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów opodatkowaną stawką 0% oraz krajową sprzedaż opodatkowaną stawką 22 %, jest zobowiązana do złożenia korekty deklaracji VAT-7 za rok 2004."
2. "czy paragony wydawane na autostradzie przez Autostrada Wielkopolska S.A., ul. Dziadoszańska 10, 61-248 Poznań, można zaliczać w koszty uzyskania przychodów i odliczać podatek VAT."

Ze względu na braki, jakie zawierał powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu pismem nr PO/446.0-144/05 z dnia 10 marca 2005 roku wezwał Stronę do ich uzupełnienia. W odpowiedzi na powyższe wezwanie w dniu 29 marca 2005 roku wpłynęło do tutejszego organu podatkowego Państwa pismo, w którym wyjaśniono do pkt 2 wniosku z dnia 23 lutego 2005 roku, że Państwa zdaniem paragony autostradowe spełniają warunki faktury VAT i w swej praktyce księgowej wpisują je Państwo w koszty oraz odliczają podatek VAT.

Po wnikliwej analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535): "W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;".

Natomiast § 23 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stanowi: "Za fakturę uznaje się również: dowody zapłaty za przejazd autostradami płatnymi, jeżeli zawierają następujące dane:
a) nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
b) numer kolejny i datę wystawienia,
c) nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata,
d) kwotę należności wraz z podatkiem,
e) kwotę podatku"
Ponieważ paragony za przejazd autostradą wystawiane prze Autostradę Wielkopolską S.A. spełniają wymienione powyżej warunki, to ich status ulega zrównaniu ze statusem faktury i zgodnie z przytoczonym powyżej art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w tych paragonach, w zakresie w jakim usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia opisanego zdarzenia. Tutejszy organ informuje, że zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatkowych.

Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532) zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki 5,- zł od zażalenia i 0,50 zł od załącznika do zażalenia.

Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu