Temat interpretacji
opodatkowanie transakcji sprzedaży rzeźb pałacowych, ogrodowych, innych dzieł sztuki oraz pozostałego wyposażenia pałacu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9.03.2012 r. (data wpływu do BKiP w Płocku 10.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży rzeźb pałacowych, ogrodowych, innych dzieł sztuki oraz pozostałego wyposażenia pałacu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży rzeźb pałacowych, ogrodowych, innych dzieł sztuki oraz pozostałego wyposażenia pałacu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Spółka jest właścicielem zespołu pałacowego w . k/... Nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu dziełami sztuki. W przyszłości zamierza dokonać sprzedaży rzeźb pałacowych, ogrodowych, innych dzieł sztuki oraz pozostałego wyposażenia pałacu. Przedmiotowe rzeźby, dzieła sztuki i wyposażenie stanowią majątek Spółki. Towary mające być przedmiotem transakcji nie były nabyte w celu dalszej odprzedaży. Przedmiotowe dzieła sztuki i wyposażenie pałacu Spółka kupiła 7 lipca 2009 roku w części na umowę kupna - sprzedaży od osoby fizycznej, a w części na fakturę VAT od spółki z o.o. jako towary używane ze zwolnieniem zw. Przy nabyciu towarów Spółka nie odliczała podatku naliczonego, ponieważ podatek w ogóle nie wystąpił. Przedmioty, które będą sprzedawane pochodzą najczęściej z XIX-go wieku i wszystkie - także XX-wieczne - spełniają kryterium przedmiotów używanych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy opisana w stanie faktycznym sprzedaż towarów podlegać będzie zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)...
Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa dostawa towarów podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.
W przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdą zastosowania przepisy rozdziału 4 działu XII ustawy VAT Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, lecz zasady ogólne opodatkowania dostawy towarów używanych. Powyższe wynika z faktu, że zarówno okoliczności nabycia przez Spółkę powyższych przedmiotów, jak ich przyszła sprzedaż nie wypełniają dyspozycji przepisu artykułu 120 ustawy VAT. Przepis art. 120 ustawy VAT przewiduje opodatkowanie dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków oraz towarów używanych, w ramach szczególnej procedury w przypadku:
- importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków
- dostawy dokonywanej przez twórcę bądź spadkobiercę twórcy,
- dostawy dokonywanej okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5 ustawy, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku, gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku, gdy uprawniają one do pełnego odliczenia podatku;
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatnika dokonującego czynności polegających na dostawie dzieł sztuki,
- dostawy towarów dokonywanej przez podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (działalność handlową w zakresie dzieł sztuki/towarów używanych/przedmiotów kolekcjonerskich/antyków).
W przypadku Wnioskodawcy sprzedaż towarów będzie miała miejsce na terytorium RP, a sprzedający, czyli Spółka nie jest twórcą (lub spadkobiercą twórcy), nie prowadzi też, ani nie zamierza rozpocząć prowadzenia handlu działami sztuki (tj. czynności polegających na dostawie dzieł sztuki), zaś przedmiotowe towary nie zostały nabyte w celu dalszej odprzedaży. Wprawdzie sprzedaży towarów będzie dokonywała Spółka, czyli podatnik inny niż podatnik zajmujący się działalnością w zakresie handlu dziełami sztuki, a jej działalność jest działalnością opodatkowaną, jednakże nie są spełnione kryteria nabycia. Zgodnie z tymi kryteriami dzieła sztuki mające być przedmiotem dostawy powinny być:
- osobiście przywiezione przez podatnika, lub
- nabyte przez niego od twórcy (lub spadkobiercy twórcy), lub
- uprawniać nabywcę do pełnego odliczenia podatku.
Spółka nie nabyła przedmiotowych towarów od ich twórcy bądź spadkobiercy twórcy, a nabycie przedmiotowych rzeźb i pozostałego wyposażenia pałacu nie uprawniało Spółki do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ ten podatek nie wystąpił.
Mając na uwadze powyższe w przedmiotowej sytuacji do planowanej sprzedaży towarów nie będą miały zastosowania przepisy art. 120 ustawy VAT.
Dostawa towarów powinna podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zgodnie z art. 43 ust.2 ustawy VAT zwalnia się dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustawodawca przez towary używane rozumie ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł, co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
W art. 43 ustawy VAT występują dwie przesłanki dla zwolnienia dostawy towaru, jako towaru używanego:
- w stosunku do towaru dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2),
- towar będący przedmiotem dostawy był używany przez podatnika dokonującego dostawy, co najmniej przez pół roku od nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 43 ust.2).
Aby zatem dostawa towarów mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie wyżej cyt. przepisu, muszą być spełnione dwa warunki.
W przypadku Spółki oba warunki zostały spełnione, a mianowicie:
- Spółka nabyła przedmiotowe towary, a przy ich nabyciu nie został odliczony podatek od towarów i usług (bo taki nie wystąpił),
- zakupione towary znajdują się i są eksponowane w zespole pałacowo-parkowym w .k/. przez okres dłuższy niż pół roku od daty ich nabycia.
W związku z tym spełnione zostały przesłanki, warunkujące zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług, a planowana sprzedaż przedmiotowych towarów będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przez towary używane, o których mowa w art. 43. ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy).
Uwzględniając treść powołanych przepisów prawnych stwierdzić należy, iż sprzedaż towarów używanych podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 ustawy, przy spełnieniu jednakże obligatoryjnych przesłanek. Przepisy wymagają, by w związku z ich nabyciem nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz by podatnik używał te towary co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest właścicielem zespołu pałacowego w ..k/.. Nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie handlu dziełami sztuki. W lipcu 2009r. nabył, pochodzące z XIX-go i XX-go wieku, rzeźby pałacowe, ogrodowe, inne dzieła sztuki i wyposażenie pałacu, które nie były przeznaczone do dalszej odprzedaży, a które od tamtej pory stanowią majątek Spółki i są eksponowane w zespole pałacowo-parkowym. Nabycia dokonano na podstawie umowy kupna - sprzedaży od osoby fizycznej, a w części na fakturę VAT od spółki z o.o., jako towary używane ze zwolnieniem zw. Przy nabyciu towarów Spółka nie odliczała podatku naliczonego, ponieważ podatek w ogóle nie wystąpił. W przyszłości Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży rzeźb pałacowych, ogrodowych, innych dzieł sztuki oraz pozostałego wyposażenia pałacu.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że przy dostawie (sprzedaży) przedmiotowych rzeźb, dzieł sztuki i wyposażenia pałacu będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca, przy ich zakupie nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz został spełniony warunek używania towarów przez co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel, co pozwala zakwalifikować ww. rzeczy jako towar używany.
Reasumując, przyszła transakcja sprzedaży przedmiotowych towarów zakupionych przez Spółkę w lipcu 2009 r. korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.
Odnośnie kwestii związanych z zastosowaniem przepisów art. 120 ustawy o VAT przy opodatkowywaniu tej dostawy, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdą one zastosowania.
Przez towary używane, w myśl art. 120 ust.1 pkt 4, rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).
Zgodnie z art. 120 ust. 2 ustawy, stawkę podatku 8% (w okresie od 1 stycznia 2011r. do 31 grudnia 2013r.) stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków.
Stawkę tę stosuje się również do:
- dostawy dzieł sztuki dokonywanej:
- przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,
- okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku;
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli dokonującym dostawy, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jest podatnik podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie przepisy pkt 1 ( art. 120 ust. 3 ustawy).
W myśl natomiast art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jeżeli rodzaj poszczególnych przedmiotów kolekcjonerskich lub specyfika ich dostaw czyni skomplikowanym lub niemożliwym określenie marży zgodnie z ust. 4, podatnik może, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, obliczać marżę jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym (art. 120 ust. 5 ustawy).
Wnioskodawca wskazał, że sprzedaż towarów będzie miała miejsce na terytorium RP, a sprzedający, czyli Spółka nie jest twórcą (lub spadkobiercą twórcy), nie prowadzi też, ani nie zamierza rozpocząć prowadzenia handlu dziełami sztuki (tj. czynności polegających na dostawie dzieł sztuki), zaś przedmiotowe towary nie zostały nabyte w celu dalszej odprzedaży. Wprawdzie sprzedaży towarów będzie dokonywała Spółka, czyli podatnik inny niż podatnik zajmujący się działalnością w zakresie handlu dziełami sztuki, a jej działalność jest działalnością opodatkowaną, jednakże nie są spełnione kryteria nabycia, zgodnie z którymi dzieła sztuki mające być przedmiotem dostawy powinny być:
- osobiście przywiezione przez podatnika, lub
- nabyte przez niego od twórcy (lub spadkobiercy twórcy), lub
- uprawniać nabywcę do pełnego odliczenia podatku.
Spółka nie nabyła przedmiotowych towarów od ich twórcy bądź spadkobiercy twórcy, a nabycie przedmiotowych rzeźb i pozostałego wyposażenia pałacu nie uprawniało Spółki do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ ten podatek nie wystąpił.
Tak więc w przedmiotowej sytuacji, do planowanej sprzedaży towarów używanych nie będą miały zastosowania przepisy art. 120 ustawy VAT.
Stanowisko Wnioskodawcy, że przedmiotowa dostawa towarów podlegać bedzie zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, należy uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 391 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie