Temat interpretacji
Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. , ponieważ wydatki poniesione w ramach realizacji projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 15 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 sierpnia 2012 r. (data wpływu 9 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 czerwca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. . Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 sierpnia 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W ramach współfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektu badawczego nr zostały zakupione dwa spektrometry alfa oraz układ do elektrodepozycji uranu.
Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany wyłącznie do celów naukowych (w ramach badań statutowych) w Instytucie i nie jest planowane wykorzystywanie powyższego sprzętu do czynności opodatkowanych.
Spektrometry alfa wykorzystywane są do pomiarów pierwiastków alfa promieniotwórczych takich jak uran i polon. Technika spektrometrii alfa jest jedną z nielicznych dostępnych na rynku i jednocześnie najbardziej wydajnych technik wykorzystywanych do pomiarów zawartości 210Po i 234U w próbkach środowiskowych 238U może być również mierzony poprzez znajdujący się w równowadze z nim 234Th za pomocą spektrometrii gamma. Niestety metoda ta ze względu na niską energię promieniowania gamma 234Th obarczona jest wieloma błędami pomiarowymi, które uniemożliwiają wykorzystywanie jej do precyzyjnego badania niskich zawartości 238U.
W przypadku oznaczania pierwiastków alfa promieniotwórczych praktyczny pomiar techniką spektrometrii alfa wymaga wydzielenia żądanych izotopów metodami radiochemicznymi z matrycy (próbki) oraz przygotowania z nich źródeł o gęstości powierzchniowej poniżej 0,1 mg/cm2. Jedynie takie źródła gwarantują otrzymanie widm o dobrej rozdzielczości. W ramach projektu wykorzystywano oczyszczanie uranu za pomocą żywicy jonowymiennej co umożliwiło uniknąć powstawaniu możliwych interferencji z izotopami toru lub radu.
Podczas realizacji projektu zakupiony układ do elektrolitycznego osadzania pierwiastków na krążkach wykonanych ze stali nierdzewnej wykorzystywano do uzyskiwania źródeł alfa promieniotwórczych o właściwej gęstości powierzchniowej. Metoda elektrodepozycji pozwala na oznaczanie niskich zawartości izotopów uranu w próbkach wód naturalnych za pomocą spektrometrii alfa z zachowaniem dobrej wydajności pomiaru i uniknięcia interferencji mogących pochodzić od innych pierwiastków promieniotwórczych.
Uzyskane wyniki dla wody geotermalnej porównano z innymi próbkami wód występujących na terenie miasta P. (wodą głębinową wydobywaną z głębokości 70 m oraz wodą z rzeki N.).
Zbadanie zawartości poszczególnych radionuklidów pozwalają wyciągać wnioski na temat radiologicznej oceny przydatności wody, nie pozwalają jednak ocenić występowania infiltracji wody powierzchniowej do wód głębinowych. Analizę taką można wykonać na podstawie porównania stosunków izotopowych, izotopów tego samego pierwiastka. W ramach projektu do tego celu wykorzystano dwa radionuklidy uranu 238U i 234U, należące do szeregu uranowo - radowego. Porównanie stosunku izotopowego 234U/238U wykazało brak infiltracji wody powierzchniowej bezpośrednio do ujęcia wody geotermalnej i równocześnie występowanie infiltracji do ujęcia wody głębinowej (70 m poniżej poziomu terenu). W przypadku wody geotermalnej obserwuje się brak zmiany stosunku izotopowego uranu.
Na podstawie zmierzonych aktywności najważniejszych radionuklidów w oparciu o tzw. współczynniki konwersji aktywności na dawkę, oszacowano narażenie radiologiczne związane z użyciem badanych przez Wnioskodawcę wód do celów spożywczych. Średnie obliczone dawki roczne wynoszą 0,0356 mSv/rok, 0,0161 mSv/rok oraz 0,0246 mSv/rok odpowiednio dla wody geotermalnej, głębinowej wydobywanej przez Wodociągi oraz wody rzecznej. Oszacowana dawka roczna, którą uzyskałby mieszkaniec P. w przypadku wykorzystania wody geotermalnej do celów pitnych wyniosła mniej, niż dopuszczalna dawka efektywna promieniowania od radionuklidów w wodzie pitnej (0,1 mSv/rok).
Wyniki dotyczące badania stosunków aktywności uranu zostały opublikowane w pracy: - praca dostępna on-line, oraz użyte podczas pisania rozprawy doktorskiej pod tytułem: .
W piśmie z dnia 7 sierpnia 2012 r. stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki w ramach realizacji projektu, o którym mowa we wniosku, były wystawiane na Wnioskodawcę.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy zachodzi jakakolwiek prawna możliwość do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem towarów na potrzeby przedmiotowego projektu...
Zdaniem Wnioskodawcy, Politechnika dokonała zakupu sprzętu do projektu, którego rezultatem są czynności nieopodatkowane. W związku z powyższym, w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ opodatkowane podatkiem od towarów i usług towary zakupione do realizacji projektu nie zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Stosownie do treści art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (niewystępujących w przedmiotowej sprawie).
Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Z treści wniosku wynika, że w ramach współfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektu badawczego nr zostały zakupione dwa spektrometry alfa oraz układ do elektrodepozycji uranu. Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany wyłącznie do celów naukowych (w ramach badań statutowych) w Instytucie i nie jest planowane wykorzystywanie powyższego sprzętu do czynności opodatkowanych. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki w ramach realizacji projektu, o którym mowa we wniosku, były wystawiane na Wnioskodawcę.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego, nie jest spełniony, gdyż jak wskazał Wnioskodawca nie jest planowane wykorzystywanie przedmiotowego sprzętu do czynności opodatkowanych. Zatem Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją przedmiotowego projektu. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje z tego tytułu prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Reasumując, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. , ponieważ wydatki poniesione w ramach realizacji projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 422 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi