Temat interpretacji
Ze złożonego pisma wynika, iż uchwałą nr XLIII/1024/2004 z dnia 2 grudnia 2004 r., Rada Miasta X z dniem 1 stycznia 2005 r. postanowiła przekształcić Zakład Budżetowy Y pod nazwą "Zarząd Budynków Komunalnych Z" (w skrócie ZBK Z), w jednostkę budżetową pod nazwą "Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy V" (w skrócie ZGN w Dzielnicy V). Zgodnie z § 2 ww. uchwały całe mienie znajdujące się w użytkowaniu zakładu budżetowego, o którym mowa powyżej, według stanu na dzień 31 grudnia 2004 r. zostaje przekazane do użytkowania powstałej jednostce budżetowej.
W związku z powyższym u Wnioskodawcy pojawiły się wątpliwości czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych w okresie od 31.12.2004 r. do 10.01.2005 r. na zakład budżetowy ZBK Z, pomimo przekształcenia w dniu 1 stycznia 2005 r. w jednostkę budżetową ZGN w Dzielnicy V.
Wnioskodawca przedstawił stanowisko, iż z uwagi na fakt, że jednostka budżetowa kontynuuje działalność zakładu budżetowego i nie było żadnej przerwy w działalności, jednostka budżetowa ZGN w Dzielnicy V ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur wystawionych w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 10.01.2005 r.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany informuje co następuje:Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.), zakład budżetowy to jednostka sektora finansów publicznych, która odpłatnie wykonuje wyodrębnione zadania i pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych. Komunalne zakłady budżetowe są łączone lub przekształcane w inną formę organizacyjną przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (art. 19 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy)
Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:- przekształcenia innej osoby prawnej,- przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnejwstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Zgodnie z art. 93b ustawy - Ordynacja podatkowa przepisy art. 93a, stosuje się odpowiednio do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych.
Podobne stanowisko zawarł w wyroku z dnia 29 sierpnia 2000 r. Naczelny Sąd Administracyjny (S.A./Bk 957/99), który stwierdził "Art. 93 Ordynacji podatkowej daje podstawę do sukcesji przysługującego zlikwidowanemu podmiotowi prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego na rzecz następcy prawnego, to jest osoby prawnej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia wcześniej istniejącej i zlikwidowanej osoby prawnej. Nowo powstały podmiot może dokonywać odliczeń dopiero po dniu rejestracji, lecz nie oznacza to, że nie może uwzględnić przy tych odliczeniach faktur wcześniej otrzymanych przez swego poprzednika prawnego".
Z powyższego wynika, iż dla następstwa prawnego nie ma znaczenia formuła łączenia ani rodzaj jednostki organizacyjnej, w którą jednostkę komunalną przekształcono.
W związku z powyższym jednostka budżetowa ZGN w Dzielnicy V jako następca prawny, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikające z faktur VAT wystawionych w okresie od 31.12.2004 r. do 10.01.2005 r. na zakład budżetowy ZBK Z.
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji, ma zastosowanie art. 14 c ww. ustawy.