Odliczenie podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. - Interpretacja - ITPP2/443-218/12/EB

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2012, sygn. ITPP2/443-218/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Odliczenie podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2012 r. (data wpływu 21 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn. Centrum Kultury - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn. Centrum Kultury.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2012 r Gmina będzie realizować zadanie inwestycyjne pn. Centrum Kultury dofinansowywane ze środków PROW na lata 2007-2013, w ramach działania Odnowa i rozwój wsi, które ma na celu modernizacjię i rozbudowę istniejącego budynku komunalnego. Podatek naliczony nie stanowi kosztu kwalifikowalnego projektu. Gmina od lutego 2009 r. jest podatnikiem podatku od towarów i usług i faktury VAT zostaną wystawione na Gminę z NIP Gminy. Po rozliczeniu nakładów inwetycyjnych, które zaplanowano na IV kwartał 2012 r. zostanie zwiększona wartość środka trwałego. Gmina planuje inwestycję z przeznaczeniem na dokonywanie sprzedaży opodatkowanej. Piętro budynku zostanie wydzierżawione dla Samorządowej Biblioteki, która będzie prowadzić działalność kulturalną (organizowanie konkursów: plastycznych, recytatorskich, piosenki, organizacja Dnia Dziecka, ferii zimowych, itp., zgodnie ze statutem) oraz odpłatny wynajem pomieszczeń dla indywidualnych osób w celu organizacji imprez okolicznościowych, tj.: wesel, chrzcin, komuni. Parter budynku zostanie wydzierżawiony własnej jednostce budżetowej - Zakładowi Komunalnemu - zajmującemu się głównie zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków oraz zbiórką śmieci, który wykorzysta pomieszczenia na magazyny i garaże dla pojazdów i sprzętu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków inwestycyjnych na realizację ww. zadania...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości, w związku z zakupem materiałów i usług związanych z modernizacją i rozbudową budynku komunalnego, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (umowa cywilnoprawna, wydzierżawienie budynku komunalnego, którego Gmina jest właścicielem i będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy