Temat interpretacji
Odpowiedź w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, odnośnie podatku od towarów i usług: Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz 535) - zwanej dalej ustawą, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16,18. Natomiast w ust. 12 tego art. zapisano, iż w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Ponieważ podatnik otrzymał fakturę dokumentującą ratę leasingu operacyjnego zgodnie z datą jej wystawienia, tj. w miesiącu sierpniu 2004r., a o tego typu usłudze jest mowa w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, dlatego też kierując się przepisem art. 86 ust. 12 ma prawo odliczyć przedmiotową fakturę w miesiącu sierpniu 2004 r.
II. Odpowiedź w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych: Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 tego artykułu, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki: 1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz 2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Wymieniony przepis art. 23b ust. 2 ww. ustawy wyłącza stosowanie powyższej reguły zaliczania opłat do przychodów finansującego, a wydatków do kosztów uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli finansujący (firma leasingowa) w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie: 1) art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) 2) przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych 3) art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (j.t. Dz. U. z 1997r. Nr 26, poz. 143 ze zm.). Wtedy do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f - 23h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Przepis art. 23f ustawy określa, że do przychodów finansującego i odpowiednio do koszów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki: 1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, 2) suma ustalonych umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, 3) umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający, - przy czym, jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.
Jeżeli zawarta przez podatnika umowa spełnia oba warunki zawarte w art. 23b ust. 1 ustawy, możliwość zastosowania reguły zawartej w tym przepisie zależy od tego czy finansujący leasing nie korzysta z wymienionych powyżej zwolnień. Jeśli firma leasingowa z tych zwolnień nie korzysta, podatnik ma prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów pełnych opłat ustalonych w umowie leasingu, w tym również I raty obejmującej około 25% wartości całej umowy leasingu bez potrzeby dzielenia powyższej raty i księgowania proporcjonalnie do czasu trwania umowy.